Ντέρμπι χωρίς νικητή στο Goodison Park (βαθμολογία)

Ένα αποτέλεσμα που τους αφήνει πίσω όσον αφορά το “κυνήγι” των ευρωπαϊκών θέσεων ήταν το σημερινό ανάμεσα στην Έβερτον και την Τότεναμ.

Το παιχνίδι είχε φοβερές διακυμάνσεις και φρενήρη ρυθμό, με αποτέλεσμα να υπήρχε ανά πάσα στιγμή η αίσθηση πως το σκορ θα έφτανε σε μεγάλα επίπεδα.

Οι “πετεινοί” προηγήθηκαν στο σκορ με γκολ του Κέιν στο 27′, όμως η αντίδραση της Έβερτον ήταν άμεση και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σίγκουρτσον ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και νίκησε τον Γιορίς.

Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που έκανε την ανατροπή στο σκορ με γκολ στο 62′, μέσα σε αποθέωση από τους συμπαίκτες του, όμως η χαρά τους κράτησε μόλις έξι λεπτά καθώς ο Χάρι Κέιν ξανά χρίστηκε σκόρερ για τους φιλοξενούμενους.

Το 2-2 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο ματς, που αφήνει τις δύο ομάδες στην 8η και 7η θέση αντίστοιχα.

Έβερτον (Κάρλο Αντσελότι) : Πίκφορντ, Γκόντφρεϊ, Κιν, Χολγκέιτ, Ντάιν, Άλαν, Σίγκουρντσον, Ντέιβις (83′ Κινγκ), Ροντρίγκες, Ριτσάρλισον, Ιβόμπι (61′ Κόουλμαν)

Τότεναμ (Ζοζέ Μουρίνιο) : Γιορίς, Ροντόν, Ντάιερ, Ρεγκιλόν (64′ Μούρα), Οριέ, Αντερβάιρελντ, Ντομπελέ (64′ Λαμέλα), Σισοκό, Χόιμπεργκ, Σον, Κέιν (90+3′ Ντέλε Άλι)