Στα ημιτελικά με τη Βέροια ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών

Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών νίκησε με 35-25 τον Εθνικό Κοζάνης και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Βέροια 2017.

Όπως αναφέρει το greekhandball, ως το 20ο λεπτό, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, ωστόσο, στη συνέχεια οι γηπεδούχες ξέφυγαν στο σκορ, πήραν διαφορά και  κράτησαν έως το τέλος σαφές προβάδισμα που έφθασε μάλιστα στα 14 γκολ στο 55΄.

Με 12 αθλήτριες παρουσιάσθηκε και πάλι ο Μέγας Αλέξανδρος, που όμως ήταν καλύτερος και πιο αποτελεσματικός όσο και αποφασιστικός ενώ ο Εθνικός Κοζάνης σε ακόμα ένα ματς αγωνίσθηκε φιλότιμα και μαχητικά, όμως, ήταν ευάλωτος στον αμυντικό τομέα, δεχόταν γκολ με ευκολία και εντέλει δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα.

Χαρακτηριστικό για τον Μέγα Αλέξανδρο ότι πήρε βοήθεια στο σκοράρισμα από 9 από τις αθλήτριες του.

Τα πεντάλεπτα : 1-1, 6-4, 9-8, 11-8, 17-11, 21-12 (ημίχρονο) 22-14, 26-16, 29-18, 32-18, 34-20, 35-25.

Διαιτητές : Πατιός-Καζαντζίδης

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Σαράφης): Παπαφώτη 1, Πυριτίδου, Τροχίδου Χ. 8, Τροχίδου Ε. 5, Πλιόγκα 1, Πατσάνη 8, Μαντζίρη, Πέγιου 7, Τρελοπούλου, Αναστασίου 1, Κοτζαχρήστου 1, Τομίδου 4.

Εθνικός Κοζάνης (Παπαδόπουλος): Α. Φλώρου, Παρανόμου, Ταφάκη, Λαθούρα 1, Γκιάτα 7, Αθανασιάδου 4, Μουρατίδου 5, Καραγιάννη, Καραγιαννίδου 5, Πετράκη 1, Ανεστάκη 2,  Ιωαννίδου, Καραγιώργου, Βέττα, Καραδήμου,  Χατζηευστρατίου.