“Έσπασε” το ρόδι στη φετινή Football League o Αλμωπός (βαθμολογία)

Σεφτέ στις νίκες στο φετινό πρωτάθλημα έκανε ο Αλμωπός που επικράτησε με σκορ 4-1 του Απόλλωνα Πόντου και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Το παιχνίδι ποιοτικά μπορεί να μην ήταν πολύ καλό, ωστόσο στο γήπεδο υπήρχε μια ομάδα, ο Αλμωπός που είχε έναν επιθετικό μονόλογο σε όλη την διάρκεια του 90λεπτου κυριαρχώντας στο γήπεδο και παρότι οι φιλοξενούμενοι εντελώς απρόσμενα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη ανέτρεψε εύκολα την κατάσταση, φθάνοντας στη νίκη.

Η ομάδα του Γιώργου Τυριακίδη έφτασε εύκολα στο τρίποντο, δεν πτοήθηκε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, ακόμα και όταν ο Απόλλων πήρε το προβάδισμα στο σκορ, αντέδρασε ακαριαία και ισοφάρισε γρήγορα και με ψυχωμένο παιχνίδι πήρε μια νίκη που σίγουρα θα βοηθήσει και στον ψυχολογικό τομέα.

Η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη με πολλά νέα πρόσωπα φάνηκε αρκετά αδύναμη και παρότι προηγήθηκε δεν κατάφερε να πετύχει κάτι καλό, γνωρίζοντας την ήττα.

το φιλμ του αγώνα στο Pellasports.gr

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης): Καραγιαννίδης, Μουτζούρης (32’ λ.τ Βενέτης), Προκοπίου (71’ Τούφας), Μάνιος, Λόμπα, Γκαγιέγκος (63’ Έππας), Κιουλτζόπουλος (71’ Μανίσογλου), Ασλαμπάλογλου, Κολτσίδας, Πέττας, Λουσέρο (71’ Γκέσιος).

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Ζήσης, Βαφειάδης, Μουρατίδης, Δεινόπαπας (46’ Αντωνιάδης), Φράγκος, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Παναγιώτου (46’ Αρμενάκης), Λαμπίρης.