Οριστικά στα play off ο Εργοτέλης (βαθμολογία+vid με στιγμιότυπα)

Ο Εργοτέλης βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, ωστόσο με το τέρμα του Κόατενγκ πήρε σπουδαίο βαθμό στην Πάτρα κόντρα στην Παναχαϊκή και εξασφάλισε και μαθηματικά την είσοδό του στα Play Off του πρωταθλήματος.

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Παναχαϊκή στο 75ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Αραβίδης έχασε την ευκαιρία να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι, ωστόσο ο Εργοτέλης γλίτωσε τα χειρότερα και πήρε σημαντικό βαθμό που του εξασφάλισε και μαθηματικά την είσοδό του στην πρώτη 6άδα μία αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιοδόυ.

Όπως αναφέρει το Grandsport, ο Εργοτέλης μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και ήταν εκείνος που είχε την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ωστόσο ήρθε από πλευράς Παναχαϊκής, όταν ο Μπάτροβιτς εκτέλεσε ένα φάουλ από μακριά, ωστόσο ο Κατσιμήτρος έπεσε στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ.

Μετά από τρία συνεχόμενα κόρνερ, ήρθε το γκολ για την Παναχαϊκή. Συγκεκριμένα στο 13ο λεπτό Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μασούρα, ο Αραβίδης έκανε την προβολή στο πρώτο δοκάρι και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Η Παναχαϊκή προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και πίεσε για να φτάσει και σε δεύτερο γκολ ωστόσο η προσπάθεια του Μπάτροβιτς χτύπησε στα σώματα.

Στο 27΄ ο Εργοτέλης έχασε απίστευτη ευκαιρία να φτάσει στην ισοφάριση, όταν ο Ποζατζίδης έκανε μία παράλληλη σέντρα από τα αριστερά και ο Κωστανάσιος εξ επαφής έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια…

Η πίεση του Εργοτέλη απέφερε καρπούς στο 31ο λεπτό όταν ο Κατσούρι έκανε μία σέντρα ακριβείας από τα δεξιά και ο Κόνραντ με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά νίκησε τον Κολοβούρη και έκανε το 1-1.

Στο 43΄ ήρθε η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, όταν μετά από μία σέντρα από τα δεξιά ο Κουσκουνάς πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ωστόσο ο Μαζουλουξής με σωτήρια επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.

Το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα.

Στις αρχές του δεύτερου μέρους και πιο συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι όταν μετά από κεφαλιά του Αραβίδη, η μπάλα φάνηκε να χτυπάει στο χέρι του Κατσούρι, ωστόσο ο κ. Κότσανης έδειξε να συνεχιστεί στο παιχνίδι.

Ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος δεν ήταν ιδιαίτερα καλός και το παιχνίδι οδηγήθηκε κυρίως στη δύναμη, με την Παναχαϊκή να έχει την κατοχή και τον Εργοτέλη να προσπαθεί να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις.

Στο 75ο λεπτό του αγώνα μετά πό μία σέντρα από τα αριστερά Γιούσης και Ποζατζίδης διεκδίκησαν με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Αραβίδης ανέλαβε την εκτέλεση ωστόσο η προσπάθειά του σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κατσιμήτρου με το 1-1 να παραμένει.

Στο 78΄ ο Μπουρσέλης εκτέλεσε ένα φάουλ σε καλό σημείο έξω από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα χτύπησε στο τείχος και κατέληξε λίγο έξω από την εστία του Κολοβούρη.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες προσπαθούσαν «άναρχα» να δημιουργήσουν ωστόσο παρά τις όποιες προσπάθειες το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό.

Με αυτό το βαθμό ο Εργοτέλης εξασφάλισε και μαθηματικά την είσοδό του στα Play Off του πρωταθλήματος και θα διεκδικήσει μέχρι το φινάλε μία από τις δύο προνομιούχες θέσεις.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Ποζατζίδης (80′ Σερβιλάκης), Κατσούρι (62΄ Κόλλα), Πέϊος, Τσέλιος, Μπουτσάκης (80΄ Κούατενγκ), Μανουσάκης, Κόνραντ, Κωστανάσιος (68΄ Μπουρσέλης)

Παναχαϊκή (Χρήστος Καραπίτσος): Κολοβούρης, Πατάπης, Πάνος, Πλιάτσικας, Σταμοπουλος, Μουστακόπουλος, Ανάκογλου, Αραβίδης, Μπάτροβιτς (68΄ Γιούσης), Κουσκουνάς, Μασούρας (68΄ Τσερούτι)