Πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου για τον ΠΑΟΚ

Στην Α’ Φάση του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το απόγευμα της Τρίτης 20 Απριλίου 2021 στο “Σπίτι του Χάντμπολ” τη Δράμα ’86, της οποίας και επικράτησε με 30-29 στην παράταση και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Στο ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα +2 γκολ (2-0), το οποίο σταδιακά “άνοιξε” στο +4 (5-1). Οι “ασπρόμαυροι”, κρατώντας τον έλεγχο, διατήρησαν το προβάδισμα (8-4) και παρά τις προσπάθειες των αντιπάλων να αντιδράσουν, μειώνοντας σε 11-8, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 14-10 σκορ.

Στην επανάληψη, ο Δικέφαλος, αν και άνοιξε τη διαφορά στο +5 (15-10), δεν κατάφερε να τη διατηρήσει, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 16-15, να ισοφαρίσουν σε 16-16 και τελικά να περάσουν μπροστά στο σκορ με 16-17. Ο Δικέφαλος, ο οποίος βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2 γκολ (18-20), έφερε και πάλι το παιχνίδι στα “ίσια” (20-20) και ξαναέχτισε μία διαφορά +2 γκολ (22-20), μην καταφέρνοντας, ωστόσο, να πάρει στα χέρια του και πάλι τον έλεγχο του παιχνιδιού, καθώς έδωσε και πάλι το δικαίωμα στους αντιπάλους να περάσουν μπροστά στο σκορ (24-25 και 25-26). H ισοπαλία ήρθε με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 26-26, σκορ το οποίο διατηρήθηκε μέχρι τη λήξη, στέλνοντας το παιχνίδι στην… παράταση.

Στο πρώτο πεντάλεπτο, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά στο σκορ (27-26) και, παρ’ ότι οι αντίπαλοι ισοφάρισαν σε 27-27, πήρε το προβάδισμα και πάλι με 28-27, κλείνοντας έτσι το πρώτο μέρος της παράτασης.

Στο δεύτερο πεντάλεπτο, ο ΠΑΟΚ, πορεύτηκε ισόπαλος με τον αντίπαλο μέχρι το 29-29, και με εύστοχο σουτ του Νικολαΐδη λίγο πριν τη λήξη έκανε το 30-29, παίρνοντας τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδος.

Στο διά ταύτα, σε ένα παιχνίδι, όπου και οι δύο ομάδες ήθελαν την πολυπόθητη πρόκριση, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να δείξει την ανωτερότητά του και να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.