Στην 5η θέση ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων, 3-0 την Καλλικράτεια (βαθμολογία)

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων, που ανέβηκε ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία του 2ου ομίλου.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίντζιου επικράτησε με 3-0 του ΠΟ Νέας Καλλικράτειας, που δεν έχει καταφέρει να πάρει νίκη ακόμη στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στην τελευταία θέση με έναν βαθμό.

Για τους “πράσινους” σκόραραν οι Περπερίδης και Κίτσας (2), ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Λαμάι είχε δοκάρι στο 79′

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς του ΔΑΚ Αλεξάνδρειας στο 12ο λεπτό, όταν ο Κιρκιλιανίδης γέμισε με φάουλ από τα δεξιά, η μπάλα δεν βρήκε σε κανέναν και πήρε πορεία προς τη γωνία της εστίας αλλά ο Μαυρομιχάλης απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 15′ ο Κοσμίδης πίεσε τον αντίπαλο γκολκίπερ και τον υποχρέωσε σε λάθος αλλά ο πορτιέρο της Καλλικράτειας έπεσε με υπερπροσπάθεια και κέρδισε το επιθετικό φάουλ.

Η πίεση των γηπεδούχων εντάθηκε και στο 23′ ο Κέλο δοκίμασε το σουτ από αριστερά, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Στο 27′ οι “πράσινοι” ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Περπερίδη σε “μπάσιμο” του επιθετικού από την αριστερή πλευρά της μεγάλης περιοχής, όμως ο ρέφερι έδειξε “παίζετε”.

Στο 31′ ο Κέλο βρέθηκε απέναντι από τον Μαυρομιχάλη αλλά ο Μαρναρής έπεσε με προβολή και απέκρουσε σε κόρνερ.

Η υπεροχή του Μέγα Αλέξανδρου καρποφόρησε στο 37′ όταν ο Κιρκιλιανίδης έκανε το πλάγιο από αριστερά, ο Κέλο έκανε τη γυριστή κεφαλιά και ο Περπερίδης με γυριστό σουτ νίκησε τον Μαυρομιχάλη για το 1-0.

Στο 44′ ο Μουράτι εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στον αμαρκάριστο Παπάζογλου αλλά ο τελευταίος σούταρε πάνω σε αντίπαλο, κερδίζοντας ένα κόρνερ.

Με την ίδια ορμή και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Πρίντζιου. Στο 48′ ο Κοσμίδης μπήκε από τα αριστερά στη μεγάλη περιοχή, πλάσαρε προς την εστία αλλά ο Μαυρομιχάλης απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 72′ οι “πράσινοι” έριξαν τίτλους τέλους στην υπόθεση νίκη, όταν ο Κοσμίδης εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Λίτσι έκανε την κεφαλιά-πάσα στο πρώτο δοκάρι και ο Κίτσας από κοντά “έγραψε” το 2-0.

Στο 79′ η ομάδα της Χαλκιδικής είχε την καλύτερη της ευκαιρία, όταν ο Σαββίδης εκτέλεσε με δύναμη το πλάγιο, ο Αποστόλου έκανε τη γυριστή κεφαλιά και ο Λαμάι με σουτ σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Αργυρόπουλου.

Στο 81′ ο Κίτσας κινήθηκε ωραία από τα αριστερά, “έσπασε” τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Κοσμίδης έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 84′ ο Μουράτι εκτέλεσε του φάουλ, ο Σιδηρόπουλος βρέθηκε στην πορεία της μπάλας αλλά η κεφαλιά του πέρασε εκτός εστίας.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κίτσας κέρδισε μια κόντρα από τον τελευταίο αμυντικό της Καλλικράτειας και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μαυρομιχάλη.

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων (Δημήτρης Πρίντζιος): Αργυρόπουλος, Ατανάσοφ, Κιρκιλιανίδης, Τσιρίδης, Πέικος, Αβραμόπουλος, Σωτηράκης, Κέλο (85’ Πίκος), Περπερίδης (60’ Κίτσας), Κοσμίδης (85’ Κοπάτσι Άλν.), Κοπάτσι Αλ. (69’ Λίτσι).

ΠΟ Ν. Καλλικράτειας (Δημήτρης Κάλφας): Μαυρομιχάλης, Παπάζογλου (74’ Παπαγεωργίου), Νιπόλι (57’ Λαμάι), Σαββίδης, Μαρνάρης, Σαρακατσάνος (46’ Μπαγκαλιάννης), Κουκουτρίγκας (74’ Αποστόλου), Μπυλυκγμπάσης, Μουράτη, Καρνόπουλος, Δραγάνης (46’ Σιδηρόπουλος).