Και τη νέα σεζόν στη Serie A η Τζένοα (βαθμολογία)

Νίκη παραμονής για τη Τζένοα, που αύξησε τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη και ουσιαστικά “καπάρωσε” μια θέση για τη Serie A της νέας σεζόν.

Το παιχνίδι κινήθηκε σχεδόν στην απόλυτη ισορροπία στο πρώτο μέρος, αφού ακυρώθηκε το γκολ του Πάντεφ στο 28ο λεπτό για φάουλ. Ωστόσο, στο β’ μέρος, η ομάδα του Μπαλαρντίνι ήταν το απόλυτο αφεντικό. Ο Σκαμάκα πέτυχε το πέμπτο του γκολ στο πρωτάθλημα, αλλά το πλέον σημαντικό, κάνοντας το 1-0 στο 63ο λεπτό. Ο Σομουρόντοφ «κλείδωσε» τη νίκη των «ροσομπλού» στο 90’ και όπως όλα δείχνουν και τη σωτηρία τους. Έπαιξε ως αλλαγή ο Ντανιέλε Βέρντε, μπαίνοντας στο 64ο λεπτό.

Πλέον, έχουν 36 βαθμούς και στην παρούσα φάση είναι στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη, με παιχνίδι περισσότερο, ενώ έχουν πέντε ματς μπροστά τους μέχρι το φινάλε. Δεν μπορούν να νιώθουν ακόμη ασφάλεια οι φιλοξενούμενοι που είναι στο +5.

Τζένοα (Ντάβιντε Μπαλαρντίνι) : Περίν, Κρισίτο, Μασιέλο, Ζαπακόστα, Μπιράσι, Στρούτμαν (90′ Κασάτα), Γκολντανίγκα, Πιάτσα (63′ Μπεχράμι), Μπαντέλι, Ντέστρο (63′ Σομουρόντοφ), Πάντεφ (56′ Σκαμάκα)

Σπέτσια (Βιτσέντζο Ιταλιάνο) : Προβεντέλ, Μπαστόνι, Βινιάλι (85′ Αγκουντέλο), Τέρζι (64′ Σαμπό), Έρλιτς, Ματζιόρε (59′ Εστέβες), Πομέγκα, Σένα, Φαρίας (64′ Βέρντε), Γκιάσι (85′ Γκολομπίνοφ), Ενζόλα