“Πράσινο” το ντέρμπι της Ρόδου, στην κορυφή τα “ελάφια”! (βαθμολογία)

Χάρη στα γκολ των Αρναρέλλη (10′) και Δελαπόρτα (55′) η Ρόδος πανηγύρισε τεράστιο εκτός έδρας «διπλό» στο «Οικονομίδειο» στάδιο, “πιάνοντας” τον Ιάλυσο στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι έγινε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League. Οι “πράσινοι” έβαλαν τις βάσεις για να πάρουν το “διπλό” από το πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκαν στο σκορ, ενώ έβαλαν το …κερασάκι στην τούρτα στην επανάληψη με έναν πρώην παίκτη του Ιάλυσου (τον Δελαπόρτα) οποίος έκανε το 0 – 2 και ουσιαστικά “καθάρισε” τον αγώνα. Σημαντική ήταν και η παρουσία του Πίτκα ο οποίος όποτε χρειάστηκε φώναξε “παρών”.

Ήταν ένα ματς, το οποίο από την αρχή του, είχε τρομερό ρυθμό, ένταση, πάθος και δυνατές μονομαχίες. Στο πρώτο ημίχρονο, η Ρόδος εισήλθε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, πήρε αρκετά μέτρα και κατόρθωσε να ανοίξει αρκετά γρήγορα το σκορ (0-1, στο 10ο λεπτό), έπειτα από εξαιρετική συνεργασία που είχαν οι Δελαπόρτας, Μαρτσάκης, Αρναρέλλης με τον τελευταίο να πιστώνεται το γκολ. Σταδιακά ο Ιάλυσος ανέβασε την απόδοσή του και απείλησε με αρκετά μακρινά σουτ, όμως ο Πίτκας κρατούσε απαραβίαστη την εστία του.

Ταυτόχρονα, ανεπανάληπτη ευκαιρία είχαν οι «ερυθροκίτρινοι» στο 23ο λεπτό. Ο Παπαδόπουλος έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά, όμως ο Χατζησάββας με πλασέ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Τα «ελάφια» άγγιξαν το 0-2 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, καθώς ο Σκεντεράι υπέπεσε σε λάθος στο κέντρο, ο Δελαπόρτας έκλεψε και έσπασε δεξιά για τον Μαρτσάκη, που σούταρε από διαγώνια πλευρά, με την μπάλα να κοντράρει στον Καντούτση και να περνάει κόρνερ.

Το αποτέλεσμα του ημιχρόνου ήταν 0-1. Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός της αναμέτρησης δεν θύμιζε τίποτα εκείνον του πρώτου ημιχρόνου, ο Ιάλυσος «μοχθούσε» -χωρίς επιτυχία- να ισοφαρίσει, ενώ η Ρόδος κρατώντας με περίσσεια άνεση στην άμυνα, κατόρθωσε να βρει εκείνη το δεύτερο γκολ.

Συγκεκριμένα, στο 55ο λεπτό ο Γιώργος Δελαπόρτας προέβη σε τρομερή ενέργεια, πέρασε όποιος βρήκε στο διάβα του και με «ξερό» δυνατό αριστερό σουτ έγραψε το 0-2. Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα ο Ιάλυσος άσκησε αρκετή πίεση στη Ρόδο και στο 85′ ο Σταθόπουλος βρέθηκε τετ–α–τετ με τον Πίτκα, αλλά ο έμπειρος τερματοφύλακας απομάκρυνε το σουτ του.

το φιλμ του αγώνα στο News12

Ιάλυσος Ρόδου (Ευάγγελος Χαντές): Ανδρούτσος, Πολύδωρος, Μπουσάι, Καρπαθάκης, Καντούτσης (46′ Τερζίου), Σκεντεράι (68′ Μαστραντωνάκης), Παπουτσογιαννόπουλος (81′ Ζουνίνιο), Ρούσσος (59′ Σταθόπουλος), Χατζησάββας, Παπαδόπουλος (68′ Μανιώτης), Γιώργου.

ΑΣ Ρόδου (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Ρεβυθόπουλος (64′ Καραγεώργης), Πεχλιβανόπουλος, Καψάλης, Χύσι, Μπαξεβάνος, Μαρτσάκης (73′ Νικολόπουλος), Ριτάκο (46′ Μακρυδημήτρης), Αρναρέλλης (82′ Σουλάι), Δελαπόρτας, Τσίπρας (64′ Βουργουτζής).