Στην κορυφή του Νοτίου Ομίλου η Καλαμάτα, 2-0 το Αιγάλεω (βαθμολογία)

Το καλύτερο το φύλαγε για το τέλος η Καλαμάτα, που επικράτησε δύσκολα του Αιγάλεω και ανέβηκε στην πρώτη θέση του Νοτίου Ομίλου της Football League.

Η “Μαύρη Θύελλα” πέτυχε δύο γκολ στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα, κάμπτοντας την αντίσταση των “κυανόλευκων”, που κρατούσαν μέχρι το 87′ έναν πολύτιμο βαθμό.

Οι δύο αλλαγές του Νίκου Αναστόπουλου, οι Φελίπε και Τριανταφυλλάκης ήταν οι…λυτρωτές για τους “μελανόλευκους” που αθόρυβα και χωρίς τυμπανοκρουσίες, φιγουράρουν μετά από οκτώ αγωνιστικές, στο ρετιρέ της βαθμολογίας.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε στο 6ο λεπτό, όταν από το λάθος του Μπακαγιόκο, η μπάλα έφτασε στον Μπαρμπαρούση ο οποίος πλάσαρε αλλά ο Ταΐρης απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 35′ ο Κέρι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μαρκόφσκι έπαισε την κεφαλιά αλλά ο Μαγκάκης έδιωξε τη μπάλα προ της γραμμής.

Στο 43′ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Κωνσταντινόπουλος έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, ο Μαρκόφσκι “έσπασε” τη μπάλα στον Μπουσμπίμπα που έπιασε το σουτ αλλά ο Σικαλιάς απέκρουσε σωτήρια.

Η πρώτη καλή στιγμή στο μετριότατο δεύτερο ημίχρονο καταγράφηκε στο 81′ σε σουτ του Αναστασόπουλου, που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο.

Η λύτρωση για την Καλαμάτα ήρθε το 87′ με σκόρερ τον Φελίπε, ο οποίος σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Οικονομόπουλο που έκανε την προβολή για να αποκρούσει και πέρασε πάνω απο τον Σικαλιά (1-0).

Σαν να μην έφτανε αυτό για το Αιγάλεω, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο MVP σήμερα Φελίπε βρήκε εξαιρετικά τον Τριανταφυλλάκη, ο οποίος δεν αστόχησε για το τελικό 2-0.

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος) : Ταΐρης, Μαβινγκά, Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Νατσιόπουλος (66′ Σουμπίνιο), Παπατόλιος (80′ Αναστασόπουλος), Παυλίδης, Μπουσμπίμπα (66′ Τριανταφυλλάκης), Μαρκόφσκι (80′ Φελίπε), Κέρι (66′ Αλεξόπουλος)

Αιγάλεω (Απόστολος Χαραλαμπίδης) : Σικαλιάς, Μαγκάκης (72′ Βλάχος), Αναστασίου, Παπανικόλας, Οικονομόπουλος, Βλάχος, Κασνέτσι, Μαχαίρας (64′ Λάσκαρης), Σταματάκης, Τσιλιγκίρης, Μπαμπαρούση (85′ Τσίτσαρης)