“Αέρας” από το Μεστάγια η Μπαρτσελόνα (βαθμολογία)

‘Μεστή εμφάνιση από τη Μπαρτσελόνα, που συνεχίζει το…κυνήγι της πρωτοπόρου Ατλέτικο Μαδρίτης, την οποία μάλιστα υποδέχεται στις 8/5 στο Καμπ Νου.

Οι “μπλαουγκράνα” γύρισαν το ματς κόντρα στη Βαλένθια, που πάλεψε για τη νίκη η οποία και θα της έδινε σημαντικό αβαντάζ για την παραμονή στη LaLiga.

Όλη η δράση στο ματς σημειώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, μετά από ένα στείρο (για τέτοιου επιπέδου ματς) πρώτο μέρος. Ο Γκαμπριέλ Παουλίστα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με γκολ που σημείωσε στο 56′, όμως ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Μέσι, ο Σίλεσεν απέκρουσε αλλά στην επαναφορά ο Αργεντίνος άσος “έγραψε” το 1-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τις “νυχτερίδες”, στο 63′ ο Γκριεζμάν ολοκλήρωσε την ανατροπή στο σκορ, με τον Λιονέλ Μέσι να ανεβάζει κι άλλο τον δείκτη του σκορ στο 69’.

Το τελικό 2-3 διαμόρφωσε στο 83′ ο Κάρλος Σολέρ.

Βαλένθια (Τσάβι Γκαρθία) : Σίλεσεν, Γκάγια, Κορέια, Λάτο (64′ Ντιακαμπί), Παουλίστα, Γκιλαμόν, Ράσιτς (79′ Ολίβα), Σολέρ, Βας, Γουέδες, Μαξιμιλιάνο Γκόμεθ

Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν) : Τερ Στέγκεν, Λενγκλέ, Αραούχο, Πικέ, Μπουσκέτς, Άλμπα, Ντεστ (75′ Σέρχι Ρομπέρτο), Πέδρι (75′ Μορίμπα), Ντε Γιονγκ, Γκριεζμάν, Μέσι