Βαθμός που ίσως αποδειχτεί “χρυσός” για τη Χέρτα (βαθμολογία)

Αλώβητη έφυγε από το Opel Arena η Χέρτα, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 29ης αγωνιστικής στη Bundesliga.

Η ομάδα του Βερολίνου απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τη Μάιντς και έφτασε τους 27 βαθμούς και εκκρεμούν δύο ακόμη παιχνίδια, στα οποία θα επιδιώξει να βγει εκτός της επικίνδυνης ζώνης.

Από την άλλη, η ομάδα του Μπο Σβένσον έφτασε τους 35, έξι περισσότερους από τη 16η Κολωνία και τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της σεζόν, βρίσκεται κοντά στην εξασφάλιση της παραμονής.

Ο Τρουσάρ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με γκολ που σημείωσε στο 36ο λεπτό, ωστόσο η χαρά τους κράτησε μόλις τέσσερα λεπτά καθώς ο Εμβένε πέτυχε ένα καταπληκτικό σε εκτέλεση τέρμα (δείτε ΕΔΩ) με το οποίο ισοφάρισε για την ομάδα του.

Μάιντς (Μπο Σβένσον) : Ζέντνερ, Νιακατέ, Σεντ Τζουστ, Μπελ (37′ λ.τ. Χακ), Κορ, Εμβένε, Ντα Κόστα (84′ Μπροσίνσκι), Μπότιους (84′ Λάτσα), Μπαρέιρο, Ονισίβο (84′ Κουέισον), Σαλάι (72′ Γκλάτσελ)

Χέρτα Βερολίνου (Παλ Ντάρνταϊ) : Σβόλοφ, Ντάρνταϊ, Κλούντερ, Σταρκ, Κεντίρα (61′ Μπογιατά), Μίτελσταντ, Ζίφουικ (61′ Νταριντά), Γκεντουζί, Τουσάρ (61′ Ασκασιμπάρ), Κούνια (71′ Ράντονιτς), Κόρντομπα (80′ Πιάτεκ)