“Διπλό” παραμονής για τη Δόξα Δράμας (βαθμολογία)

Μια νίκη που ίσως αποδειχτεί “χρυσάφι” απέσπασε στη Φιλιππούπολη η Δόξα Δράμας.

Οι “μαυραετοί” επικράτησαν με 2-1 του Απόλλωνα Λάρισας, έφτασαν τους 24 βαθμούς και σε συνδυασμό με την ισοπαλία του ΟΦ Ιεράπετρας, αύξησαν τη διαφορά από την 5η θέση στους τέσσερις βαθμούς.

Και τα τρία γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στα πρώτα 35 λεπτά του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν στο γκολ των Θεσσαλών, σημειώνοντας δύο γκολ με τον MVP Μαυριά.

Το φιλμ του αγώνα

Στο 8ο λεπτό η πρώτη καλή στιγμή στο ματς, ο Μαυριάς έκανε τη σέντρα, ο Μπελεβώνης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 21′ ο Απόλλων ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη επίσκεψη του στα καρέ της Δόξας. Ο Γιάκος εκτέλεσε με πάσα στον Σέχου το κόρνερ, αυτός την έδωσε ξανά στον συμπαίκτη του ο οποίος από τη γωνία της μεγάλης περιοχής σούταρε με φάλτσο και “έγραψε” το 1-0.

Άμεση όμως ήταν η απάντηση των Δραμινών. Στο 28′ ο Παρασκευάς έκανε την κάθετη πάσα για τον Μαυριά, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Αστρά και ισοφάρισε (1-1)

Η Δόξα όμως δε σταμάτησε εκεί και με “δράστη” πάλι τον Μαυριά έκανε την ανατροπή! Συγκεκριμένα στο 31′ ο Σαμπανίδης έκανε τη σέντρα και ο σκόρερ με εξωτερικό φάλτσο από το ύψος του πέναλτι “έγραψε” το 1-2.

Στο 43′ κάθετη πάσα του Ντα Κάμπο, σουτ του Αθανασιάδη αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος με τη συμπλήρωση δύο λεπτών, όταν ο Σέχου έπιασε την κεφαλιά μετά το κόρνερ και βρήκε σε ετοιμότητα τον Θεοδοσιάδη.

Στο 58′ ο Μενσά δοκίμασε το σουτ από μακριά, η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας.

Στο 73′ ο Χάμοντ σέντραρε, ο νεοεισελθόντας Μπαράνκο έπιασε την κεφαλιά, αναγκάζοντα τον Αστρά σε μια εντυπωσιακή απόκρουση.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Μόρας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας.

Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα στο 76′. Ο MVP Μαυριάς σούταρε από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Αστρά και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης αστόχησε ξανά.

Στο 88′ ο Μπαράνκο έκανε τη σέντρα, ο Παπαϊωάννου έπιασε την κεφαλιά η μπάλα μόλις άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα να ισοφαρίσει όταν ο Γκουντρουμπής βγήκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά ο Θεοδοσιάδης απέκρουσε σε κόρνερ.

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Φραντζέσκος): Αστράς, Μπάλλας, Καμπέρης (46′ Μπακογιάννης), Μόρας, Σκούπρα (62′ Λίταινας), Ντα Κάμπο (46′ Μπάμπης), Λούκας (62′ Τασιούλης), Γιάκος, Χατζής, Αθανασιάδης (66′ Γκουτρουμπής), Σέχου

Δόξα Δράμας (Κώστας Βασιλακάκης) : Στεφανάκος (23′ Θεοδοσιάδης), Παρασκευάς, Φυτόπουλος, Κουκόλης, Άντερσον, Χάμοντ (85′ Κόντος), Μαυριάς (85′ Παπαϊωάννου), Μπελεβώνης, Σαμπανίδης (66′ Μπαράνκο), Μενσά (66′ Αγγελόπουλος), Πινδώνης

1 Παναχαϊκή 24 7 10 7 23 24 -1 31
2 Τρίκαλα 24 5 10 9 16 21 -5 25
3 Απόλλων Λάρισας 24 6 7 11 15 22 -7 25
4 Δόξα Δράμας 24 7 3 14 19 41 -22 24
5 Καραϊσκάκης 24 4 8 12 18 35 -17 20
6 ΟΦ Ιεράπετρας 24 3 8 13 20 32 -12 17