Σε κίνδυνο η ευρωπαϊκή έξοδος για την Τότεναμ (βαθμολογία)

Βαριά ήττα στο Elland Road για την Τότεναμ, που θέτει εν αμφιβόλω την ευρωπαϊκή της προοπτική.

Η Λιντς, παίζοντας χωρίς άγχος καθώς δεν έχει βαθμολογική κίνητρο, ήταν καταιγιστική και επικράτησε με 3-1, σημειώνοντας τη 15η φετινή της νίκη.

Τα “παγώνια” βρίσκονται στην 6η θέση, δύο βαθμούς λιγότερους από τη Γυέστ Χαμ, που αγωνίζεται αύριο με την Έβερτον και έτσι έχει την ευκαιρία να εδραιώσει τη θέση της για την Ευρώπη.

Ο Ντάλας άνοιξε το σκορ για τα “παγώνια” μόλις στο 13ο λεπτό, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν στο 25′ με τον Σον.

Στο 32′ η ομάδα του Ράιαν Μέισον σκόραρε ξανά με τον Κέιν, όμως το VAR ακύρωσε το γκολ, διατηρώντας το 1-1.

Πριν βγει το ημίχρονο, η Λιντς κατόρθωσε να πάρει ξανά το προβάδισμα με γκολ του Μπάμφορντ, ο οποίος σκοράρει κατά ριπάς φέτος για τα “παγώνια”.

Η Τότεναμ πίεσε στη συνέχεια, έγιναν και αλλαγές με στόχο να γίνει πιο επιθετική, όμως το γκολ του Ροντρίγκο στο 84′ έσβησε κάθε ελπίδα για θετικό αποτέλεσμα.

Λιντς (Μαρσέλο Μπιέλσα) : Μεσλιέ, Αλιόσκι, Όλινγκ, Στρούικ, Γιορέντε, Κοχ, Χάρισον, Ντάλας, Ρόμπερτς (58′ Ραφίνια), Κλιχ (89′ Φίλιπς), Μπάμφορντ (79′ Ροντρίγκο)

Τότεναμ (Ράιαν Μέισον) : Γιορίς, Ρεγκιλόν, Οριέ, Ντάιερ, Αντερβάιρελντ, Χόιμπεργκ, Λο Σέλσο (80′ Ντομπελέ), Σον, Μπέιλ (67′ Μούρα), Ντέλε Άλι (67′ Λαμέλα), Κέιν