Προβληματική Βέροια, ψυχωμένη ΑΕΠ στην Κοζάνη (photos)

Κάνοντας ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της σεζόν, η ΑΕΠ Κοζάνης αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς σκορ (0-0) κόντρα στην Βέροια στο Δημοτικό Στάδιο Κοζάνης.

Η αναμέτρηση δεν είχε πολλές φάσεις μπροστά στις εστίες των δύο ομάδων, αλλά η μπάλα ήταν συνεχώς πάνω κάτω, με την Βέροια να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Το τελικό αποτέλεσμα πανηγυρίστηκε σα νίκη από παίκτες και τεχνικό επιτελείο των «βυσσινή», ενώ προβληματισμός για την εμφάνιση υπήρξε στις τάξεις της Βέροιας, με τον κύριο Δερμιτζάκη στο τέλος της αναμέτρησης να μαζεύει τους παίκτες του, για μία ολιγόλεπτη ομιλία.

Από τη ψυχομένη εμφάνιση της ΑΕΠ Κοζάνης, ξεχώρισε ο Ταΐρης στην μεσαία γραμμή, ο Κοτταρίδης στην άμυνα καθώς και ο Σταυρίδης, πορτιέρο της ομάδας.

Η ΑΕΠ Κοζάνης μπήκε με διάθεση και συγκέντρωση στο παιχνίδι της, αφού στο πρώτο κιόλας λεπτό έχασε ευκαιρία με τον Τσικόπουλο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 15ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τσικόπουλου, ο Κοτταρίδης έπιασε την κεφαλιά, η οποία κατέληξε στον Ντούκα, με τον τελευταίο να σκοράρει με κοντινό πλασέ, αλλά ο πρώτος βοηθός σήκωσε το σημαιάκι του για οφσάιντ.

Η Βέροια έγινε απειλητική στο 22ο λεπτό, με τον Σιμόνι να κάνει κοντινό πλασέ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πόζογλου, αλλά ο Σταυρίδης μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 34ο λεπτό, ο Τρομπούκης σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ο έμπειρος Βελλίδης μπλόκαρε.

Ένα λεπτό αργότερα, στο 35’, η ΑΕΠ Κοζάνης πήγε να πετύχει ένα τυχερό γκολ, καθώς σε διώξιμο του Σκόνδρα η μπάλα κόντραρε στον Νικολίτσα και πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βέροια έχασε μοναδική ευκαιρία στο 48ο λεπτό, με τον Μπουκουβάλα να σεντράρει και τον Πόζογλου να κάνει μονοκόματο σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 61ο λεπτό, ο Λουκίνας που πέρασε ως αλλαγή, βγήκε σε τετ α τετ, πλάσαρε αλλά ο Σταυρίδης πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση, διώχνοντας την μπάλα. Στο 65ο λεπτό και πάλι ο Λουκίνας, απείλησε με ανάποδο ψαλιδάκι, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 85ο λεπτό, ο Λι από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πήρε τροχιά μακριά από την εστία..

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης μοίρασε στις δύο ομάδες από έναν βαθμό, με την ΑΕΠ Κοζάνης να φτάνει τους 3 και την Βέροια τους 21.

δείτε φωτογραφίες στο top-sport.gr

ΑΕΠ Κοζάνης (Ρομάν Ναντβόρνικ) : Σταυρίδης, Τρομπούκης (77’ Κυριαλάνης), Τσικόπουλος, Κοτταρίδης, Ταΐρης, Ντούκα, Πάλλας (90’ Ντινόπουλος), Παπαδόπουλος, Νικολίτσας, Αιχμαλωτίδης (54’ Λι), Φωλίνας

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης) : Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Παπαχρήστος (46’ Πεταυράκης), Σκόνδρας, Οικονόμου (85’ Μπλέτσας), Βεργώνης, Καραγιάννης (72’ Μούργος), Μαραγκός, Πασάς, Πόζογλου (72’ Αποστολόπουλος), Σιμόνι (46’ Λουκίνας)