Επιστροφή στις νίκες για τη Βέροια (βαθμολογία)

Ξανά στον…δρόμο των νικών ο ΝΠΣ Βέροια, που επικράτησε με 3-0 του Απόλλωνα Πόντου, σε ματς που διεξήχθη στο γήπεδο του Βατάν στην Κατερίνη.

Η ομάδα της Ημαθίας δεν έθελξε με την απόδοση της αλλά πήρε αυτό που ήθελε χάρη στο γκολ του Πασά στο πρώτο μέρος και δύο ακόμη του Λουκίνα στο δεύτερο.

Με τη νίκη της αυτή, η “Βασίλισσα” έφτασε τους 24 βαθμούς και μείωσε τη διαφορά από την Καβάλα στον έναν (έχει έναν αγώνα λιγότερο), ωστόσο το πιο σημαντικό είναι πως αποσπάστηκε από τον Πανσερραϊκό, που ηττήθηκε σήμερα στην Κατερίνη.

Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 5ο λεπτό όταν ο Πασάς βρέθηκε απέναντι από τον Πολίτη, όμως ο πρώην πορτιέρο της Βέροιας απέκρουσε σωτήρια.

Στο 7′ ο Λουκίνας αυτή τη φορά σε καλή θέση, αλλά το πλασέ του δε βρήκε στόχο.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Πόζογλου έγινε αποδέκτης της μπάλας, δοκίμασε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο επόμενο λεπτό, και πάλι ο Πόζογλου σε πλεονεκτική θέση, τράνταξε το δοκάρι του Πολίτη και στην επαναφορά το σουτ του Καραγιάννη κατέληξε λίγο άουτ.

Η πίεση της Βέροιας καρποφόρησε στο 13′ όταν ο Πόζογλου έδωσε στον Πασά κι ο τελευταίος με σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Στο 37′ ο Απόλλων είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά το γυριστό σουτ του Αμαραντίδη κατέληξε άουτ.

Ακολούθησε ένα “στείρο” χρονικό διάστημα και για τις δύο ομάδες, χωρίς τις σημαντικές φάσεις, για να φτάσουμε στο 71′ όταν ο Καραγιάννης απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε τη σέντρα και ο Λουκίνας με κεφαλιά νίκησε τον Πολίτη (0-2).

Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε στο 90+1′ και πάλι ο Λουκίνας, που έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά τη σέντρα του Μουχάλη και με κεφαλιά “ψαράκι” πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης) : Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Βαφειάδης, Μουρατίδης (70’ Αντωνιάδης), Δεινόπαπας (61’ Αρμενάκης), Τουρσίδης, Φράγκος, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Παναγιώτου, Λαμπίρης.

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης) : Βελλίδης, Μπουκουβάλας (78’ Μουχάλης), Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Μπλέτσας (67’ Οικονόμου), Βεργώνης, Καραγιάννης (85′ Αποστολόπουλος), Πασάς (78’ Μούργος), Πόζογλου (67’ Σιμόνι), Λουκίνας.