Α1 Γυναικών : Με ένα μεγάλο ματς ξεκίνησαν τα play off

Σ’ ένα πολύ ανταγωνιστικό και όμορφο παιχνίδι, Νέα Ιωνία και Βέροια 2017 αναδείχθηκαν ισόπαλες (21-21) στην έδρα της πρώτης, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Α1 Γυναικών.

Όπως αναφέρει το greekhandball, η αναμέτρηση είχε πολύ καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η Νέα Ιωνία είχε τον πρώτο λόγο. Η ομάδα του Σάσα Ζιβούλοβιτς βρισκόταν μπροστά στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μισαώρου, με εξαίρεση το 14ο και 15ο λεπτό, όταν οι φιλοξενούμενες πήραν το προβάδισμα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 12-10 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίες θα μπορούσαν να προηγούνται με περισσότερα τέρματα, εάν ήταν περισσότερο αποτελεσματικές.

Η Νέα Ιωνία, από την οποία κορυφαία ήταν η Στουγιαννίδου, που σημείωσε 9 γκολ, τα περισσότερα στον αγώνα, συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα έως τα μισά της επανάληψης. Παρ’ όλα αυτά, το σύνολο της Ημαθίας, που βρισκόταν πάντα κοντά στο σκορ, ξεκίνησε την αντεπίθεσή του και στο 50ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει (17-17). Το δεύτερο μέρος είχε αρκετά λάθη από αμφότερες τις ομάδες και αρκετή τακτική από τους δύο προπονητές. Η Νέα Ιωνία «βγήκε» ξανά μπροστά στο σκορ, η Βέροια 2017 ισορρόπησε εκ νέου και ένα δοκάρι της Στουγιαννίδου στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς υποχρέωσε τις δύο αντιπάλους να συμβιβαστούν με τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ – ΒΕΡΟΙΑ 2017 21-21

Tα πεντάλεπτα: 3-1, 3-3, 4-6, 7-6, 9-8, 12-10 (ημίχρονο), 13-11, 14-12, 16-14, 17-17, 19-17, 21-21

Νέα Ιωνία : Μανιά 2, Φράγκου 1, Μάγκου, Μυλωνά, Καραμάνου, Καρέλα 3, Μακρή, Αργυροπούλου 2, Ντιμτσούδη, Κεπεσίδου 2, Κολλύρη, Διακογιάννη 2, Χαριτίδη, Νοροτσέα, Ζηνωνίδου, Στουγιαννίδου 9

Βέροια 2017 : Κερλίδη, Εμμανουηλίδου 2, Τζούρισιτς 2, Καραμπατζάκη, Καμπόιμ, Ζένελι 1, Κωστοπούλου 4, Ανδρονικίδου, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Κάμπα 4, Λύτρα, Νούσια 1, Βασιλειάδου 1, Νταβίντοβιτς 6

Διαιτητές: Σκλαβενίτης – Τόλιος, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 1/1-2/3