Νίκη ανόδου για την Καλαμάτα, 1-0 τη Ρόδο (βαθμολογία)

Μια σπουδαία νίκη σημείωσε πριν λίγη ώρα η Καλαμάτα, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής στον Νότιο Όμιλο της Football League.

Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου επικράτησε με 1-0 της Ρόδου και αποσπάστηκε πέντε βαθμούς στην κορυφή, όντας πλέον το μεγάλο φαβορί για το ένα από τα δύο εισιτήρια ανόδου στη Super League 2.

Το γκολ που έκρινε το ματς σημείωσε στο 24ο λεπτό ο Μπουσμπίμπα, με τους νησιώτες να έχουν μεγάλη ευκαιρία επτά λεπτά αργότερα, όταν ο Αρναρέλλης σημάδεψε το δοκάρι του Ταΐρη, ο οποίος βρήκε τη μπάλα όσο χρειαζόταν για να της αλλάξει πορεία.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Μπουσμπίμπα δοκίμασε το μακρινό σουτ, η μπάλα άουτ.

Δύο λεπτά μετά, ο Μαβινγκά γέμισε στην αντίπαλη άμυνα, ο Ηλιόπουλος έπιασε την κεφαλιά και ο Πίτκας μπλόκαρε.

Στο 24′ οι γηπεδούχοι, που ξεκίνησαν πιο δυναμικά στο ματς, άνοιξαν το σκορ. Ο Παυλίδης βρήκε στην αντεπίθεση τον αμαρκάριστο Μπουσμπίμπα, ο Ολλανδός “κουβάλησε” τη μπάλα και βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, με το πλασέ του να είναι αλάνθαστο (1-0)

Στο 32′ η Ρόδος έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Ο Τσίπρας βρήκε τον Αρναρέλλη με κάθετη πάσα, ο τελευταίος βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, ο Ταΐρης απέκρουσε με το πόδι και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Στο 44′ ο Σουμπίνιο πάσαρε παράλληλα έξω από την περιοχή για τον Παπατόλιο, ο τελευταίος έπιασε το δυνατό σουτ με το αριστερό, η μπάλα λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο.

Το πρώτο καλό σουτ στο δεύτερο μέρος καταγράφηκε στο 77′, σε πάσα του Αναστασόπουλου στον Μαρκόφσκι, ο οποίος από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ.

Στο επόμενο λεπτό, ο Αλεξόπουλος βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά η μπάλα αναπήδησε και το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Ένα διάστημα έντονης πίεσης από πλευράς Μαύρης Θύελλας, στο 80′ ο Μαρκόφσκι βγήκε απέναντι από τον Ταΐρη αλλά ο Χίσι έκανε σωτήριο τάκλιν.

Καλή στιγμή στις καθυστερήσεις για Ρόδο, όταν μετά το γέμισμα στην άμυνα των γηπεδούχων, ο Ταΐρης δε συγκράτησε τη μπάλα, ο Δελαπόρτας έκανε την κεφαλιά και ο Τσελεπίδης προ της γραμμής κράτησε τη μπάλα και στη συνέχεια ο Ταΐρης την μπλόκαρε

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος) : Ταΐρης, Μαβινγκά, Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Παυλίδης (53′ λ.τ. Αναστασόπουλος), Παπατόλιος, Σουμπίνιο (58′ Νατσιόπουλος), Μαρκόφσκι, Μπουσμπίμπα (73′ λ.τ. Γκαλίτσιος), Ηλιόπουλος (58′ Αλεξόπουλος)

ΑΣ Ρόδου (Κώστας Βελιτζέλος) : Πίτκας, Ρεβυθόπουλος (69′ λ.τ. Νικολόπουλος), Πεχλιβανόπουλος, Καραγεώργης (59′ λ.τ. Δελαπόρτας), Καψάλης, Μπαξεβάνος, Σιουλάι (46′ Χίσι), Τσίπρας, Βουργουντζής (46′ Σερέντιουκ), Μαρτσάκης (84′ Μακρής), Αρναρέλλης