Νίκη στο 85′ και στην κορυφή ο Πανσερραϊκός (photos+βαθμολογία)

Με το πρώτο γκολ του Φαμπρίτσιο Κόντσι, ο Πανσερραϊκός έκαμψε την αντίσταση της ΑΕΠ Κοζάνης και πήρε τη νίκη που τον ανέβασε στην κορυφή της Football League.

Ο Πανσερραϊκός φιλοξένησε την ΑΕΠ Κοζάνης για την 13η αγωνιστική της Football League, με τα «Λιοντάρια» να πετυχαίνουν τη νίκη (3η σερί) με το γκολ του Φαμπρίτσιο Κόντσι στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης. Με τη νίκη αυτή οι «κόκκινοι» ισοβαθμούν με Καβάλα και Βέροια, με την ειδική βαθμολογία (μεταξύ τους ματς) να φέρνει τους Σερραίους στη δεύτερη θέση.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με λιγοστές φάσεις, ο Πανσερραϊκός ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας, με την ΑΕΠ Κοζάνης να μην κλείνεται και να παίζει ανοιχτό ποδόσφαιρο. Τα «Λιοντάρια» ναι μεν είχαν τον έλεγχο της μπάλας, ωστόσο στην τελική προσπάθεια τα χαλούσαν, ενώ οι δύο φάσεις που δημιούργησαν προήλθαν από δύο σέντρες και κεφαλιές του Δημήτρη Γκούρτσα.

Στο 22ο λεπτό ο Ζέρης έκανε την σέντρα με τον επιθετικό του Πανσερραϊκού να κάνει την κεφαλιά, αλλά ο Σταυρίδης μπλόκαρε εύκολα την μπάλα, ενώ στο 40ο λεπτό ο Μασκανάκης ήταν αυτός που έβγαλε την δεύτερη σέντρα για τον αρχηγό των «Λιονταριών« την κεφαλιά του οποίου μπλόκαρε και πάλι ο πορτιέρε της Κοζάνης.

Με τον τρόπο που αγωνίστηκαν οι 2δύο ομάδες, ήταν εμφανές πως όποια ομάδα πετύχαινε πρώτη γκολ, θα ήταν και αυτή που θα έπαιρνε τη νίκη και τους 3 βαθμούς. Ο Πανσερραϊκός, με βάση και τις προηγούμενες 12 αγωνιστικές, είναι ομάδα του δεύτερου ημιχρόνου, καθώς σε αυτά τα παιχνίδια σημείωσε τα 12 από τα 16 γκολ του, στο δεύτερο ημίχρονο. Κάτι ανάλογο έγινε και στον σημερινό αγώνα, με τον Φαμπρίτσιο Κόντσι, να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 85ο λεπτό και να δίνει τη νίκη και τους 3 βαθμούς στην ομάδα του.

Η Κοζάνη στο δεύτερο μέρος κλείστηκε στην περιοχή της και έπαιξε μαζική άμυνα, καθώς όσο περνούσε ο χρόνος και το αποτέλεσμα ήταν 0-0, θα έπαιρνε έναν σημαντικό βαθμό στην προσπάθειά της να αποφύγει την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Ο Πανσερραϊκός πίεσε και δημιουργούσε ευκαιρίες, με τον Αργεντινό, Κόντσι να πετυχαίνει το «χρυσό» γκολ πέντε λεπτά πριν από την λήξη του παιχνιδιού.

δείτε φωτογραφίες στο serresport.gr

Πανσερραϊκός (Γιάννης Γκιόκας): Καβουσάκης, Ζέρης, Κασμερίδης, Γιανναράκης, Τσόπελας, Ψάλτης (57′ Κόντσι), Κρητικός, Μαρκιόνι (85′ Ολαϊτάν), Μασκανάκης (70′ Παπαβασιλείου), Μέσι, Γκούρτσας (57′ Πράντο).

ΑΕΠ Κοζάνης (Ρόμαν Ναντβόρνικ): Σταυρίδης, Σέλσο (73′ Κυριαλάνης), Τσικόπουλος (69′ Τρομπούκης), Κοτταρίδης, Παπαδόπουλος, Ντούκα, Πάλλας (73′ Ντινόπουλος), Νικολίτσας, Ταΐρης, Αιχμαλωτίδης (46′ Βοριαζίδης (87′ Λι), Φωλίνας.