Ευρεία νίκη του Πιερικού, δυσκολεύει η παραμονή για τον Απόλλωνα Πόντου

Παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο, ειδικά στο β’ ημίχρονο, ο Πιερικός επικράτησε με 3-0 του Απόλλωνα Πόντου, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του Βορείου ομίλου της Football League και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από την Καβάλα.

Δύο γκολ για τους Κατερινιώτες πέτυχε ο Μπουολί (63′ και 90’+1′) και ένα ο Γκατσολάρι (75′). Πλέον, ο Πιερικός έφτασε τους 23 βαθμούς, παραμένοντας στην 4η θέση και στο +4 από τον Ολυμπιακό Βόλου (που έχει έναν αγώνα λιγότερο).

Η ομάδα του Πιερικού είχε τον έλεγχο του αγώνα από τη αρχή, χωρίς όμως να μπορεί να φτάσει στο γκολ, απέναντι σε έναν Απόλλωνα που παρατάχθηκε με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς. Είναι χαρακτηριστικό πως οι φιλοξενούμενοι είχαν τη μία και μοναδική τελική τους προσπάθεια στο 88′ όταν ο Καραγκιολίδης μπλόκαρε το σουτ του Δεινόπαπα. Οι παίκτες του Νίκου Θεοδοσιάδη απείλησαν στο α’ μέρος με τους Μπουολί (12′), Γκατσολάρι (20′), Ίτσιο (21′ και 36′) και Τοπαλίδη (45’+) με το 0-0 να μην αλλάζει μέχρι την ανάπαυλα.

Στο β’ ημίχρονο, ο Πιερικός ενέτεινε την πίεσή του στα καρέ του Πολίτη και αφού… προειδοποίησε με Ίτσιο στο 53′ και Τοπαλίδη στο 60′, άνοιξε το σκορ στο 63′ με κεφαλιά του Μπουολί, έπειτα από σέντρα του Ιντζόγλου, παρά την προσπάθεια του Πολίτη.

Το σκηνικό δεν άλλαξε μετά το 1-0 με τους γηπεδούχους να ψάχνουν το δεύτερο γκολ για να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη, το οποίο πέτυχε ο Γκατσολάρι στο 75′ με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Τοπαλίδη.

Το τελικό 3-0 “έγραψε” στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μπουολί με πλασέ, μετά από σέντρα του Τοπαλίδη, “σφραγίζοντας” τη νίκη για το πιερικό “συγκρότημα”.

Η ομάδα του Πιερικού είχε ευκαιρίες και για άλλο γκολ με τους Μακρή (70′) και Τακίδη (82′) ενώ οι Καλαμαριώτες πέραν της φάσης του Δεινόπαπα στο 88′ δεν επιχείρησαν άλλο σουτ προς τον Καραγκιολίδη.

Πλέον, απομένουν τέσσερα παιχνίδια για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, από τα οποία τα τρία είναι εκτός έδρας για τον Πιερικό που την ερχόμενη Κυριακή παίζει στη Χαλκιδική κόντρα στην Τρίγλια. Ακολουθεί το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι με την ουραγό ΑΕ Ποντίων Κοζάνης και η χρονιά κλείνει με δύο δύσκολες εξόδους στις έδρες της Βέροιας και του Ολυμπιακού Βόλου.

Το “φιλμ” του αγώνα στο katerinisport.gr

Πιερικός (Μάριος Παναγιώτου): Καραγκιολίδης, Τοπαλίδης, Γιαλαμίδης (9′ λ.τ. Τακίδης), Αποστολόπουλος, Κανταρτζής, Χαρτσιάς (78′ Μαυρίδης), Μπουζούκης (62′ Κουκοδήμος), Ίτσιος (62′ Μακρής), Γκατσολάρι, Καρανάτσιος (46′ Ιντζόγλου), Μπουολί.

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Νύκταρης (80′ Χατζηαναθασίου), Βαφειάδης, Μουρατίδης, Δεινόπαπας, Τουρσίδης, Αρμενάκης (72′ Φράγκος), Καλογέρης, Αμαραντίδης, Λαμπίρης.