Προβάδισμα για τον Προμηθέα, 77-73 κόντρα στην ΑΕΚ

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της 3ης θέσης στην Basket League έκανε το Προμηθέας που επικράτησε στον 1ο αγώνα της σειράς κόντρα στην ΑΕΚ, με 77-73 στην Πάτρα.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την ερχόμενη Παρασκευή (4/6, 18:00, ΕΡΤ SPORTS 4) στο ΟΑΚΑ.

Οι δύο ομάδες έκαναν από μία μεγάλη ανατροπή στο παιχνίδι με το τελευταίο δεκάλεπτο να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και τους γηπεδούχους να φτάνουν στην επικράτηση έχοντας 10/10 από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στα τελευταία λεπτά. Η ΑΕΚ επέστρεψε από το -14 της τρίτης περιόδου όμως το τέλος ήταν άστοχη.

Ο Τζέριαν Γκραντ με 20 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους που είχαν ακόμα τον Μιχάλη Λούντζη με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ αλλά και τον Δημήτρη Αγραβάνη -που αποβλήθηκε στην 4η περίοδο- με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά ο Κώστας Γόντικας στην καλύτερη φετινή εμφάνιση είχε 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Νίκος Ζήσης 12 πόντους ενώ από 11 πόντους συμπλήρωσαν οι Λίνος Χρυσικόπουλος και Νίκος Γκίκας.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 40-32, 61-55, 77-73.