Σπουδαία νίκη για τον Θεσπρωτό, 3-2 τη Βέροια (βαθμολογία)

Μεγάλη νίκη σημείωσε σήμερα ο Θεσπρωτός στο Στάδιο Ηγουμενίτσας απέναντι στη Βέροια, που τον βάζει σε…τροχιά ανόδου/παραμονής στη νέα Super League 2.

Οι “κιτρινόμαυροι”, αν και αιφνιδιάστηκαν από το γκολ του Λουκίνα μόλις στο 2ο λεπτό, ανέτρεψαν άμεσα την εις βάρος τους κατάσταση και σε δέκα λεπτά ανέτρεψαν το σκορ και ήραν το προβάδισμα με 2-1.

Αρχικά ο Σαραντίδης ισοφάρισε σε 1-1 στο 10ο λεπτό, για να έρθει ο Πατσέκο με μακρινό σουτ δυο λεπτά μετά, να κάνει την ανατροπή. Στο 56′, ο Ραμίρες με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έδωσε “αέρα” δύο τερμάτων στην ομάδα της Ηγουμενίτσας, με τους φιλοξενούμενους (αν και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες), να μειώνουν απλά το σκορ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με σκόρερ τον Πασά.

Αξιοσημείωτο βεβαίως το γεγονός πως η Βέροια δέχτηκε σήμερα περισσότερα τέρματα απ όσα είχε δεχτεί σε όλο το πρωτάθλημα!

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο theball.gr

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κίναλης, Ζούρκος, Κοντοές, Κωνσταντακόπουλος, Γκρανσιέρ, Κωνσταντίνου, Ραμίρεζ (89′ Γώγος Γ.), Μπίκας (89′ Καζβιρόπουλος), Γώγος Τ., Πατσέκο (65′ ταυρίδης), Σαραντίδης (79′ Πέντσας)

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Παπαχρήστος (63′ Μούχαλης), Σκόνδρας, Μαραγκός, Βεργώνης (81′ Ντι Τζιοβάνι), Οικονόμου (44′ Μπλέτσας), Καραγιάννης, Πασάς, Πόζογλου (81′ Σιμόνι), Λουκίνας.