Με περίπατο ξεκίνησε τη σεζόν στη Bundesliga η Ντόρμουντ

Με…κρότο ξεκίνησε το πρωτάθλημα η Ντόρτμουντ.

Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν καταιγιστικοί κόντρα στην Άιντραχτ Φραγκφούρτης και με πέντε γκολ, σκόρπισαν χαμόγελα και αισιοδοξία στους φιλάθλους που έδωσαν το παρών σήμερα το Signal Iduna Park.

Ο Μάρκο Ρόις πέτυχε στο 23′ το πρώτο γκολ της Μπορούσια στο φετινό πρωτάθλημα, όμως η χαρά κράτησε τέσσερα λεπτά καθώς το αυτογκόλ του Πάσλακ έφερε το ματς στα ίσια.

Άμεση όμως ήταν η απάντηση για τους γηπεδούχους, που πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ (32′ Αζάρ, 34′ Χάαλαντ) και πήραν σημαντικό προβάδισμα από το ημίχρονο.

Στο 58′ ο Ρέινα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 58′ και ο Χάαλαντ με το δεύτερο προσωπικό στο 70′ “έγραψε” το 5-1.

Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε στο 86′ ο Πέτερ Χάουγκε.

Ντόρτμουντ (Μάρκο Ρόζε) : Κόμπελ, Σουλτς, Πάσλακ, Βίτσελ (78′ Παπαδόπουλος), Ακάνζι, Μπέλιγχαμ (73′ Ντιλέινι), Νταχούντ, Αζάρ (73′ Μάλεν), Ρέινα (88′ Τίγκες), Ρόις (88′ Μουκόκο), Χάαλαντ

Άιντραχτ Φραγκφούρτης (Όλιβερ Γκλάσνερ) : Τραπ, Εντικά, Ιλσάνκερ (46′ Λεντς), Χιντερέγκερ, Κόστιτς (87′ Άχε), Ντα Κόστα, Χασέμπε (69′ Χρούστιτς), Σόου, Μπάρκοκ (46′ Λίντστρεμ), Καμαντά (46′ Χάουγκε), Μπόρε