Χαρακτήρα πρωταθλήτριας στο Balaidos η Ατλέτικο!

Ζορίστηκε, εκνευρίστηκε στο φινάλε (μία αποβολή εκατέρωθεν στο 90+6′ για Ερμόσο, Μάγιο), αλλά η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε Άνχελ Κορέα (δύο γκολ) και μέταλλο πρωταθλήτριας και ξεκίνησε με διπλό την υπεράσπιση του τίτλου κόντρα στη Θέλτα (1-2).

Το πρώτο ημίχρονο είχε αργό τέμπο με τις ομάδες να περιορίζουν στο ελάχιστο το ρίσκο και να προσέχουν πολύ στα μετόπισθεν.

Η Ατλέτικο ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη ευκαιρία της στο παιχνίδι μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Λεμάρ και καταπληκτικό σουτ του Κορέα, ο οποίος σημείωσε το πρώτο τέρμα της ομάδας του στη σεζόν.

Μοναδική στιγμή απειλής και τελική των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος ήταν με σουτ του Άσπας στα χέρια του Όμπλακ στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Άσπας ισοφάρισε με πέναλτι που αμφισβήτησαν έντονα οι φιλοξενούμενοι στο 59ο λεπτό, όμως στο 64 ο Κορέα αξιοποίησε την πολύ ωραία πάσα του Σαούλ για το 1-2. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τις ομάδες να μένουν με 10 παίκτες αφού αποβλήθηκαν οι Μάγιο και Ερμόσο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Θέλτα (Εδουάρδο Κοουδέτ): Ντιτούρο, Μάγιο, Αραούχο, Φοντάν, Γκαλάν (89′ Μπαέθα), Τάπια (75′ Σολάρι), Μέντεθ (75′ Μπελτράν), Σουάρεθ, Νολίτο (62′ Τσέρβι), Άσπας, Μίνα

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Σάβιτς, Χιμένες, Ερμόσο, Καράσκο (90+7′ Βρσάλικο), Κόκε (65′ Τρίπιερ), Κοντογκμπιά, Λεμάρ (66′ Ντε Πολ), Σαούλ, Κορέα (65′ Σουάρες), Γιορέντε (82′ Λόντι)