Στο Μόναχο ο πρώτος τίτλος της χρονιάς!

Την κατάκτηση του Super Cup πανηγυρίζει εδώ και λίγη ώρα η Μπάγερν Μονάχου.

Η πρωταθλήτρια επικράτησε με 3-1 της Ντόρτμουντ στο Signal Iduna Park και σήκωσε την πρώτη κούπα της χρονιάς, αποδεικνύοντας πως είναι το απόλυτο φαβορί και φέτος για τον τίτλο της Bundesliga.

Το γκολ του Λεβαντόφσκι στο 41ο λεπτό “ξεκλείδωσε” την άμυνα των γηπεδούχων σε ένα καθοριστικό χρονικό σημείο του αγώνα και μάλιστα με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Τόμας Μίλερ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Οι “κιτρινόμαυροι” μείωσαν στο 64′ με γκολ του Μάρκο Ρόις και έδειξαν να συνέρχονται από το σοκ, όμως η χαρά τους κράτησε 9 λεπτά όταν ο Λεβαντόφσκι και πάλι έβαλε…ταφόπλακα στις ελπίδες της Μπορούσια.

Ντόρτμουντ (Μάρκο Ρόζε) : Κόμπελ, Σουλτς, Πάσλακ (84′ Βολφ), Ακάνζι, Βίτσελ, Ρέινα (78′ Πάσαλιτς), Μπέλινγχαμ (84′ Ράινερ), Νταχούντ, Ρόις, Μουκόκο (58′ Μάλεν), Χάαλαντ

Μπάγερν Μονάχου (Γιούλιαν Νάγκελσμαν) : Νόιερ, Ντέιβις, Στάνισιτς (87′ Σαρ), Σούλε, Ουπαμεκανό, Γκορέτσκα, Κίμιχ, Γκνάμπρι (73′ Τολισό), Κομάν (49′ Σανέ), Μίλερ (73′ Μουσιάλα), Λεβαντόφσκι (88′ Τσούπο-Μότινγκ)