Με εκπληκτικό Σόμποσλαϊ, η Λειψία “έριξε” τέσσερα στη Στουτγκάρδη (vid)

Με έναν εκπληκτικό Ντόμινικ Σόμποσλαϊ, η Λειψία διέλυσε με 4-0 την Στουτγκάρδη, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στην Bundesliga.

Μόνο για 38 λεπτά κράτησε η αντίσταση της Στουτγκάρδης και του Ντίνου Μαυροπάνου απέναντι σε μία ομάδα που φέτος θα έχει τρομακτική ποιότητα από την μέση και μπροστά.

Ο Ντόμινικ Σομποσλάι με ένα εκπληκτικό διαγώνιο φαλτσαριστό σουτ άνοιξε το σκορ σε εκείνο το λεπτό και από εκεί και μετά το γήπεδο… κατηφόρισε.

Η Λειψία ξεδίπλωσε όλη την ποιότητα της στο γήπεδο και στο ξεκίνημα της επανάληψης (46’) πέτυχε ένα μαγικό γκολ με τον Φόρσμπεργκ σε φάση που η μπάλα κρύφτηκε, με τους Σουηβούς να έχουν πια παθητικό ρόλο στο γήπεδο.

Ένα νέο φανταστικό χτύπημα φάουλ του Σόμποσλαϊ έκανε το 3-0 (52’), ενώ η παράσταση της Λειψίας ολοκληρώθηκε με το παρθενικό γκολ του Αντρέ Σίλβα με την φανέλα της που ήρθε από την λευκή βούλα (65’, 4-0) σε μία επιβλητική εμφάνιση που έστειλε μηνύματα προς πάσα κατεύθυνση.

Λειψία (Τζέσε Μαρς) : Γκούλατσι, Κλόστερμαν, Όρμπαν (76′ Μουκιέλ), Σιμακάν, Γκβάρντιολ, Άνταμς, Αϊνταρά (69′ Ζάμπιτσερ), Σομποσλάι (69′ Λάιμερ), Φόρσμπεργκ, Ενκουνκού (82′ Πόουλσεν), Σίλβα (69′ Χουάνγκ)

Στουτγκάρδη (Πελεγκρίνο Ματαράτσο) : Μίλερ, Μαυροπάνος (84′ Στέντσελ), Άντον, Κεμπφ, Μάσιμο, Κλέμεντ (73′ Μιλό), Έντο, Σόσα, Φέρστερ (81′ Τόμι), Αλ Γκαντιουί (46′ Ντιντάβι), Κλίμοβιτς (73′ Κάλαϊτζιτς)