Με Ζότα και Μανέ το 2×2 η Λίβερπουλ

Άνετη νίκη για τη Λίβερπουλ, που χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, επικράτησε με 2-0 της Μπέρνλι και έκανε το 2×2 στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Οι Reds πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τον Ντιόγο Ζότα να ανοίγει το σκορ στο 18ο λεπτό μετά την ασίστ του Τσιμίκα και στο 27′ πέτυχαν δεύτερο τέρμα με τον Σαλάχ αλλά ακυρώθηκε ως off side για λίγα εκατοστά.

Με βασικό για ένα ακόμη παιχνίδι τον Έλληνα μπακ, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είχε ευκαιρίες για το δεύτερο γκολ, το οποίο ήρθε στο 69′ με σκόρερ αυτή τη φορά τον Σάντιο Μανέ.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ) : Άλισον, Τσιμίκας (90+2′ Γκόμεζ), Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Κεϊτά (81′ Τιάγκο), Έλιοτ, Χέντερσον, Μανέ, Σαλάχ, Ζότα (81′ Φιρμίνο)

Μπέρνλι (Σον Ντάις) : Πόουπ, Τέιλορ, Λόουτον, Μι, Ταρκόφσκι, ΜακΝιλ, Γκούντμουντσον (80′ Πίτερς), Κορκ, Μπράουνχιλ, Μπαρνς, Γουντ (75′ Ροντρίγκες)