Bundesliga : Κλασικά…λυτρωτής ο Χάαλαντ, έδωσε τη νίκη στο 90+2′ (vid)

Έρλινγκ Χάαλαντ ο… λυτρωτής! Ο Νορβηγός έγινε ο «ήρωας» της Ντόρτμουντ, αφού πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 92ο λεπτό, για το 3-2 επί της Χοφενχάιμ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ρέινα στο 49ο λεπτό με τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο 61ο λεπτό με τον Μπαουγκάρτνερ.

Η Ντόρτμουντ βρέθηκε ξανά στην θέση του… οδηγού με τον Μπέλινγχαμ στο 69ο λεπτό, αλλά η Χοφενχάιμ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ισοφάρισε στο 90ο με τον Νταμπούρ. Ο Χάαλαντ, όμως ήταν εκεί για να αποτρέψει μία νέα γκέλα της Ντόρτμουντ που βρίσκεται στο «ρετιρέ», με 6 βαθμούς, μαζί με τη Βόλφσμπουργκ, η οποία, όμως έχει αγώνα λιγότερο.

Ντόρτμουντ (Μάρκο Ρόσε) : Κόμπελ, Ρέινα (63’ Μπραντ), Ακανζί, Μενιέ, Γκερέιρο (84’ Πάσλακ), Νταούντ, Βίτσελ, Μάλεν (84’ Μουκοκό), Ρόις, Μπέλινγκχαμ (72’ Βολφ), Χάαλαντ

Χοφενχάιμ (Σεμπάστιαν Χένες) : Μπάουμαν, Ακπογκουμά, Ποσχ, Ράουμ, Φογκτ, Ρούντι, Στίλερ (46’ Ρούτερ), Γκάιγκερ (83’ Νταμπούρ), Λάρσεν (70’ Ανταμιάν), Μπαουμγκάρτνερ (70’ Γκατσίνοβιτς), Κράμαριτς