Premier League : Περίπατος της Σίτι κόντρα στο…κουφάρι της Άρσεναλ! (vid)

Είναι να…λυπάσαι αυτή την Άρσεναλ! Για πρώτη φορά μετά από 30 περίπου χρόνια, οι Κανονιέρηδες δεν έπαιξαν στην Ευρώπη και το ξεκίνημα στη φετινή Premier League συνεχίζει αυτό το…τροπάριο!

Η Σίτι βρήκε την ευκαιρία να κάνει…πάρτι σήμερα και με πέντε γκολ, έγινε το μεγάλο “αφεντικό” στο ματς.

Ο Γκιντογκάν στο 7′ ήταν αυτός που άνοιξε τον…χορό και πέντε λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Φεράν Τόρες να χριστεί σκόρερ, κόντρα σε μια άμυνα που πελαγοδρομούσε.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Τσάκα πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, με απευθείας κόκκινη κάρτα (35′) και λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Ζεσούς “έγραψε” το 3-0.

Οκτώ λεπτά χρειάστηκαν στη Σίτι για να πετύχει γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με σκόρερ τον Ρόντρι αυτή τη φορά και το τελικό 5-0 έγραψε στο 84′ ο Φεράν Τόρες.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γουαρδιόλα) : Έντερσον, Κανσέλο, Γουόκερ (46′ Ζιντσένκο), Λαπόρτ, Ντίας, Γκιντογκάν, Μπερνάρντο Σίλβα (58′ Στέρλινγκ), Ρόντρι, Γκρίλις, Ζεσούς (61′ Μαχρέζ), Τόρες

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα) : Λένο, Τίρνεϊ, Σοάρες, Κολάσινατς, Τσέιμπερς, Χόλντινγκ, Σμιθ-Ρόου, Σάκα (46′ Ελνένι), Τσάκα, Έντεγκααρντ (71′ Νάιλς), Ομπαμεγιάνγκ (59′ Λακαζέτ)