Serie A : Σταμάτησε στα έξι γκολ η Ίντερ! (vid)

Με εμφατικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες η Ίντερ, διαλύοντας 6-1 την Μπολόνια στο «Τζουζέπε Μεάτσα» για να φτάσει τους 10 βαθμούς σε 4 ματς στη Serie A.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι διέλυσε με 6-1 την Μπολόνια για να φτάσει τους 10 βαθμούς μετά το πέρας τεσσάρων αγωνιστικών στη Serie A και επέστρεψε στις νίκες μετά από το 2-2 με τη Σαμπντόρια στο πρωτάθλημα και την ήττα 1-0 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στην πρεμιέρα του Champions League.

Εκρηκτικό παιχνίδι από τους γηπεδούχους, που μπήκαν στο ματς με τα… μπούνια και προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με τον Λαουτάρο με τον Ντάμφρις να του σερβίρει έτοιμο γκολ για το 1-0. Ο Σκρίνιαρ στο μισάωρο, μετά το κόρνερ του Ντιμάρκο, έκανε δύο τα τέρματα της Ίντερ, για να έρθει ο Μπαρέλα στο 34’ να σκοράρει και να γράψει το 3-0 του ημιχρόνου.

Οι «νερατζούρι» είχαν καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι, αλλά δεν έδειχναν διάθεση να πατήσουν… φρένο. Ο Βεσίνο ήρθε στο 54’ να ανεβάσει τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα, με τον Τζέκο να παίρνει τη «σκυτάλη» και με ντοπιέτα σε ένα πεντάλεπτο (63’, 68’) να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα. Η Μπολόνια απλώς πέτυχε το γκολ της τιμής, με τον Τεάτε να διαμορφώνει το τελικό 6-1 στο 86ο λεπτό.

Ίντερ (Σιμόνε Ιντσάγκι): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι (67′ Ρανόκια), Μπαστόνι (74′ Κολάροφ), Ντάμφρις, Βεσίνο, Μπρόζοβιτς (74′ Γκαλιαρντίνι), Μπαρέλα, Ντιμάρκο, Μαρτίνες (67′ Σάντσες), Κορέα (29′ Τζέκο)

Μπολόνια (Σίνισα Μιχαΐλοβιτς): Σκορούπσκι, Ντε Σιλβέστρι, Μεδέλ, Μπονιφάτσι, Χίκι (56′ Ντάικς), Ντομίνγκες (69′ Φαν Χόοϊντονκ), Σβάνμπεργκ (56′ Βινιάτο), Σκοβ Όλσεν, Σοριάνο, Σανσόνε