LaLiga : “Έσπασε” το ρόδι η Θέλτα, μεγάλο διπλό στο “Σαν Μαμές” με Φαλκάο η Ράγιο (vids)

Με δύο ματς ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα της Τρίτης (21/9) για την εμβόλιμη αγωνιστική της LaLiga.

Μετά την εκτός έδρας νίκη της Ατλέτικο, που κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο τέλος και να κάμψει την αντίσταση της ουραγού Χετάφε, σειρά πήρε η Θέλτα που πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Εδουάρδο Κουντέ επικράτησε με 2-0 της Λεβάντε στο Ciudad de Valencia και “έσπασε” το ρόδι στο φετινό πρωτάθλημα, χάρη στα γκολ των Ιάγο Άσπας (46′) και Μπράις Μέντεθ στο 85′). Λίγο πριν, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αλλά ο Ματίας Ντιτούρο απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Ρότζερ Μάρτι.

Στο άλλο ματς στο San Mames, η Αθλέτικ Μπιλμπάο τα βρήκε…σκούρα κόντρα στη νεοφώτιστη Ράγιο και υποχρεώθηκε στην πρώτη της ήττα. Οι φιλοξενούμενοι, που πραγματοποιούν πολύ καλό ξεκίνημα στη Serie A, προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Αλβάρο Γκαρθία, όμως στο 33′ ο Ισμάιλα Σις έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έφερε το ματς στα ίσια.

Παρά την πίεση των Βάσκων στο δεύτερο ημίχρονο, η Βαγιεκάνο όχι μόνο άντεξε αλλά πήρε και το σπουδαίο τρίποντο στο τέλος, χάρη στο γκολ του Ρανταμέλ Φαλκάο στο 90+6′