LaLiga : Δεν…χαμπάριασαν από έδρες Σοσιεδάδ και Οσασούνα (vids)

Σημαντική νίκη της Σοσιεδάδ στη Γρανάδα με 3-2, τη στιγμή που η Μπέτις πέρασε νικηφόρα απ’ τη Παμπλόνα επικρατώντας 3-1 της Οσασούνα!

Η πολύ καλή παρουσία της Ρεάλ Σοσιεδάδ στο Ισπανικό Πρωτάθλημα, συνεχίστηκε και στην έδρα της Γρανάδα. Οι Βάσκοι για την 6η αγωνιστική της Primera Division, πήραν σπουδαία νίκη κόντρα στην ομάδα της Ανδαλουσίας που βρίσκεται αρκετά χαμηλά. Εξαιρετικό παιχνίδι στο «Κάρμενες» με τελικό σκορ 2-3!

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν κεφάλι στο σκορ στο 9ο λεπτό. Ο Σάντσεθ έκανε το 1-0 και με αυτό το αποτέλεσμα πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος η Σοσιεδάδ έκανε ανατροπή. Ο Ελουστόδιο στο 52’ και ο Μικέλ Μερίνο στο 60’, έφεραν… τούμπα την αναμέτρηση κάνοντας το 1-2.

Η Γρανάδα αντέδρασε και ισοφάρισε. Ο Μίγια στο 70ο λεπτό εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα της Ανδαλουσίας. Αλλά οι Βάσκοι δεν ήταν διατεθειμένοι να έχουν απώλειες. Έτσι, με δεύτερο προσωπικό τέρμα του Ελουστόδιο στο 82’, έγινε το 2-3 που ήταν και το τελικό σκορ!

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ ανέβηκε έστω και προσωρινά στην 3η θέση της βαθμολογίας, μετά απ’ αυτή τη νίκη της. Πλέον οι Βάσκοι έχουν 13 βαθμούς σε 6 αναμετρήσεις. Η Γρανάδα απ’ την άλλη, είναι τρίτη απ’ το τέλος με μόλις 3 βαθμούς.

Την ίδια ώρα, η Μπέτις ταξίδεψε στην Παμπλόνα, όπου φιλοξενήθηκε απ’ την Οσασούνα και τελικά επικράτησε 3-1.

Ο Ερμόθο στο 21’ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την Μπέτις. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Κίκε στο 39’. Αλλά οι φιλοξενούμενοι με τέρματα των Χουάνμι (82’) και Γουίλιαμ Ζοζέ (90+3’) έκαναν το 1-3 και πήραν μια σημαντική νίκη μακριά απ’ την έδρα τους.

Η Μπέτις έφτασε τους 9 βαθμούς μετά από 6 αναμετρήσεις και είναι 7η, προσπερνώντας την Οσασούνα που έμεινε στους 8 και βρίσκεται στη 10η θέση.