Bundesliga : No Haaland, no party για τη Ντόρτμουντ (vid)

Σε ματς που έλειπαν οι Έρλινγκ Χάαλαντ και Μάρκο Ρόις από το βασικό σχήμα, η Ντόρτμουντ δυσκολεύτηκε αρκετά και τελικά υπέκυψε στην πίεση της Γκλάντμπαχ η οποία, υποχρέωσε τους Βεστφαλούς στην δεύτερη έως τώρα ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Από την άλλη πλευρά, η Γκλάντμπαχ πήρε το δεύτερο τρίποντο της στο πρωτάθλημα και η νίκη της αυτή, έδωσε αέρα αισιοδοξίας για την συνέχεια.

Η Γκλάντμπαχ μπήκε δυναμικά στον αγώνα με αποτέλεσμα να κυριαρχήσει στο μεγαλύτερο μερος του αγώνα. Στο α’ ημίχρονο, ο Χούμελς μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα σκόραρε, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, από τον βοηθό. Στο 32’ λεπτό η Γκλάντμπαχ επισκέφθηκε τα καρέ του Κόμπελ με τον Νέτς, αλλά ο Χούμελς πρόλαβε και έδιωξε μακριά τη μπάλα.

Στο 37’ ο Ζακαριά σε μία φάση διαρκείας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κομπελ γράφοντας το 1-0 για τη Γκλάντμπαχ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Νετς απείλεί ξανά, με την φάση να μην συνεχίζεται.

Στο 40ό λεπτό της αναμέτρησης ο διαιτητής απέβαλε τον Νταχούντ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την Ντόρτμουντ με 10 παίκτες.Η Γκλάντμπαχ τελείωσε το πρώτο 45λεπτο με 5 τελικές έναντι δύο της Ντόρτμουντ, η οποία δεν κατάφερε να αντιδράσει στο γκολ του Ζακαριά.

Στο β’ ημίχρονο, η Ντόρτμουντ άλλαξε ρότα, και πίεσε αρκετά, ωστόσο η ομάδα του Άντι Χιούτερ κατάφερε να βρει λύσεις για να περιορίσει τους Βεστφαλούς. Στο 53’ , ωστόσο, ο Νετς απειλεί ξανά την εστία του Κόμπελ με τον Μενιέ να απομακρύνει την κατάλληλη στιγμή.Στο 90’+1 ο Αζάρ έχασε την μοναδική ουσιαστική ευκαιρία της Ντόρτμουντ να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας και παρέμεινε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η Γκλαντμπαχ ανέβηκε στην 11η θέση.

Γκλάντμπαχ (Άντολφ Χιούτερ) : Ζόμερ, Γιάντσκε, Γκίντερ, Ελβέντι, Νετζ (70′ Βολφ), Σκάλι, Κονέ (73′ Κράμερ), Ζακαριά, Στιντλ, Χόφμαν (83′ Μπένες), Εμπολό

Ντόρτμουντ (Μάρκο Ρόζε) : Κόμπελ, Ακάνζι, Πόγκρατσιτς (46′ Αζάρ), Χούμελς, Γκερέιρο (82′ Σουλτς), Μενιέ (82′ Βολφ), Νταχούντ, Μπέλιγχαμ, Βίτσελ, Μουκόκο (57′ Κνάουφ), Μάλεν (82′ Ράινερ)