LaLiga : Στη δεύτερη θέση η Σεβίλλη, 2-0 την Εσπανιόλ (vid)

Με μπόλικο άγχος στα τελευταία λεπτά, η Σεβίλλη έκαμψε έστω και δύσκολα την αντίσταση της Εσπανιόλ επικρατώντας 2-0 στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο -2 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.

Χωρίς να θέλξουν με την απόδοσή τους, οι Σεβιγιάνοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη φάση του αγώνα με πανέμορφη εκδήλωση αντεπίθεσης και κοντινή προβολή του Γιουσέφ Εν-Νεσίρι (13′) έπειτα από μπαλιά… ξυράφι του Χεσούς Νάβας.

Οι Καταλανοί στη συνέχεια ανέβασαν στροφές φτάνοντας στο 1-1 με γκολ του Ντε Τόμας, το οποίο όμως λίγο αργότερα ακυρώθηκε για οφσάιντ μετά από έλεγχο του VAR.

Και ενώ στην επανάληψη το ματς κυλούσε… σβηστά, η ανόητη αποβολή του Ντιλέινι στο 66′ με δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε ένα λεπτό άφησε τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο βάζοντας εκ νέου «φωτιά» στα ματς. Η Εσπανιόλ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο πιέζοντας για το γκολ της ισοφάρισης, όμως οι προσπάθειες των Ντιμάτα, Ντάρντερ και Καμπρέρα στο τελευταίο δεκάλεπτο βρήκαν σε ετοιμότητα τον Μπόνο.

Στο 87ο λεπτό όμως ήρθε η «λύτρωση» για τη Σεβίλλη με τον Ράφα Μιρ να διαμορφώνει το τελικό σκορ και να «κλειδώνει» το τέταρτο τρίποντο της σεζόν μετά το πέρας έξι αγωνιστικών.

Σεβίλλη (Ζουλέν Λοπετέγκι) : Μπόνο, Ακούνια, Νάβας, Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Ζορντάν, Ράκιτιτς (56′ Φερνάντο), Ντιλέινι, Οκάμπος (79′ Ρέκικ), Σούσο (55′ Λαμέλα), Εν-Νεσίρι (70′ Μιρ)

Εσπανιόλ (Βιθέντε Μορένο) : Ντιέγκο Λόπεθ, Πεδρόσα, Βιδάλ (90′ Βαντίγιο), Καμπρέρα, Σέρχι, Μπαρέ, Βου Λεΐ (57′ Μελαμέντ), Εμπάρμπα (78′ Μορόν), Ντάρντερ, Μερίδα (46′ Ντιμάτα), Ντε Τομάς