Άνετο πέρασμα του Ολυμπιακού από την Τρίπολη

Πιο εύκολα απ ότι θα περίμενε, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την Τρίπολη και συνέχισε το σερί νικών, λίγες ημέρες πριν το εκτός έδρας ματς με τη Φενέρ για τη δεύτερη αγωνιστική του Europa League.

Οι «ερυθρόλευκοι» με «δράστες» τους Τικίνιο και Αγκιμπού Καμαρά επικράτησαν 2-0 των Αρκάδων για την 4η αγωνιστική της Super League και πλέον προετοιμάζονται για το ματς της Πέμπτης με την Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία για τους ομίλους του Europa League

Την 3η σερί νίκη του σε τέσσερις αγωνιστικές στην Super League, πήρε ο Ολυμπιακός που επικράτησε 2-0 του Αστέρα στην Τρίπολη και πλέον ετοιμάζεται για τον αγώνα της Πέμπτης με την Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Ο Τικίνιο (7΄) που βρήκε δίχτυα για δεύτερο σερί ματς πρωταθλήματος μετά από αυτό κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης και ο Αγκιμπού Καμαρά (23΄) πέτυχαν τα γκολ της ομάδας τους. Στην αντίπερα όχθη ο Αστέρας Τρίπολης για ακόμη ένα ματς δεν σκόραρε (του ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη VAR γκολ στο 14ο λεπτό του Σίτο) και μετά από τέσσερις αγωνιστικές έχουν δυο βαθμούς (ισοπαλίες με Παναιτωλικό και ΟΦΗ και ήττες από ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το ματς και κατάφερε να προηγηθεί στο 7ο λεπτό όταν μετά από αλλαγή παιχνιδιού του Μαντί Καμαρά, ο Μασούρας με κεφαλιά πάσαρε στον Τικίνιο ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Παπαδόπουλο και να «γράψει» το 1-0.
Επτά λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Σίτο ο οποίος ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σημειώσουν και δεύτερο τέρμα στο 23΄ όταν μετά από σέντρα-σουτ του Αγκιμπού Καμαρά, ο Παπαδόπουλος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και κατέληξε στα δίχτυα του Αστέρα για το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας φάνηκε να θέλει να δημιουργήσει κάτι καλό και να σημειώσει το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα, αλλά είχε πρόβλημα στην δημιουργία φάσεων ενώ παράλληλα ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός στον ανασταλτικό τομέα. Έτσι παρέμεινε το 2-0 και ο Ολυμπιακός πήρε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς) : Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Πίτσου, Καστάνιο, Άλβαρες, Βαλιέντε, Καπίγια (75΄ Σόνι), Κανελλόπουλος (71΄ Σανταφέ), Κρέσπι (71΄ Γκόμες), Μπαράλες, Σίτο (58΄ Ασιέρ Μπενίτο).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς) : Βατσλίκ, Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Μπουχαλάκης, Μαντί Καμαρά (58΄ Βρουσαϊ), Μασούρας (57΄ Εμβιλά), Αγκιμπού Καμαρά (79΄ Κούντε), Ονιεκούρου (79΄ Βαλμπουένα), Τικίνιο (69΄ Ελ Αραμπί).