Τρομερή εμφάνιση στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα για τον Ολυμπιακό, άφησε στους 50 πόντους τη Μπασκόνια!

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στην εντός έδρας πρεμιέρα της νέας σεζόν με αντίπαλο την Μπασκόνια των σημαντικών απουσιών που κατέβηκε με… ενδεκάδα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μ’ ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο έφτασε στην άνετη επικράτηση με 75-50 και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την προσπάθειά της για διάκριση. Οι Πειραιώτες δεν συνάντησαν αντίσταση μετά το πρώτο τρίλεπτο

Το επόμενο βήμα θα γίνει και πάλι εντός έδρας με αντίπαλο την Ρεάλ Μαδρίτης (8/10).

Το πρώτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν πως μπορούν να ελέγξουν το παιχνίδι. Στο δεύτερο το πιστοποίησαν με τον πλέον εκκωφαντικό τρόπο και διαφορετικούς πρωταγωνιστές. Οι Βάσκοι προσπάθησαν να πλησιάσουν με ένα 5-0 (28-18, 11’30’’). Η συνέχεια όμως έγραψε ένα 19-0 ως το 47-18 (19’30’’) με το 300ο τρίποντο του Κώστα Σλούκα στην διοργάνωση.

Το σκηνικό έμεινε το ίδιο και στη συνέχεια. Ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο, παρά το ότι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περιορίσουν τα λάθη τους και έφτασε στη νίκη με το τελικό 75-50.

Δεκάλεπτα: 28-13, 47-25, 63-42, 75-50

Μπορείτε να δείτε το στατιστικό της αναμέτρησης ΕΔΩ

Διαβάστε όλα συνέβησαν στους αγώνες της Παρασκευής (1/10) για την πρώτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας ΕΔΩ