Ούτε στο Περιστέρι έχασε ο ΠΑΣ Γιάννινα, πήρε τον βαθμό στο 88′

Για ένα ακόμη παιχνίδι αήττητος ο ΠΑΣ Γιάννινα!

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά βρισκόταν από το 6ο λεπτό πίσω στο σκορ, όμως πήρε τον βαθμό στο τέλος χάρη στο γκολ του Μπρένερ στο 88ο λεπτό. Άλλο ένα ματς χωρίς νίκη για τον Ατρόμητο, που κρατούσε το πολύτιμο τρίποντο χάρη στο γκολ του Κλωναρίδη, όμως έφυγε από το γήπεδο με τον ένα βαθμό.

Το ματς

Ο Ατρότητος μπήκε δυνατά και στο 6’ πίεσε ψηλά, ο Πίρσμαν αναγκάστηκε να γυρίσει από αριστερά, παράλληλα προς τον Λοντίγκιν, αλλά ουσιαστικά έβγαλε πάσα στον Κλωναρίδη, ο οποίος δεν αστόχησε από κοντά για το 1-0.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επιχείρησε να απαντήσει, αλλά στο 9′ ο Περέρα κόπηκε από τον Γκαλβάο.

Οι Περιστεριώτες έπαιζαν πιο απελευθερωμένοι και στο 14′ έφυγε στην κόντρα ο Κλωναρίδης, όμως, το σουτ στο όριο της μεγάλης περιοχής κόντραρε σε αντίπαλο.

Στο 15′ οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 2-0. Ο Βασιλαντωνόπουλος σέντραρε από δεξιά, ο Κλωναρίδης άφησε τη μπάλα για τον Καστεγιάνο, ο οποίος σούταρε, αλλά έδιωξε ο Λοντίγκιν, νέο σουτ από τον Ισπανό μπακ, μπλόκαρε τελικά ο γκολκίπερ του ΠΑΣ.

Στο 21′ ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να φτάσουν κοντά στο γκολ. Ο Χατζηισαϊας έκανε λάθος, ο Περέα έφυγε στην κόντρα, όμως, το σουτ από την μεγάλη περιοχή έδιωξε σε κόρνερ ο Πίριτς.

Στο 31′ ο Σνάιντερ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βασιλαντωνόπουλου, αλλά δεν δόθηκε κάτι και στο 34′ ο Βασιλαντωνόπουλος έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Καστεγιάνο το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, αλλά αστόχησε.

Στο 36′ κεφαλιά του Παπαδόπουλου πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου 45λέπτου ο Μεταξάς πέρασε στον αγώνα τον Λώλη αντί του Τριάδη, δίχως να αλλάξει διάταξη. Ο ΠΑΣ σε αντίθεση με το πρώτο μισό, μπήκε δυναμικά στην επανάληψη και με τον Μορέιρα να έχει περάσει αριστερά (και δεξιά ο Σνάιντερ). Αυτή η αλλαγή αποδείχθηκε ευεργετική για την ομάδα των Ιωαννίνων, τουλάχιστον στο ξεκίνημα, αφού ο εξτρέμ από τη Γουινέα έκανε πολύ επικίνδυνα γυρίσματα από αριστερά.

Ο Παράσχος φώναζε στην ομάδα του να «ξυπνήσει» και να μην οπισθοχωρήσει άλλο. Στο 54′ ο Κλωναρίδης νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Λοντίγκιν, ενώ στο 55′ η κεφαλιά του Παπαδόπουλου πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερο σε σχέση με το πρώτο, καθώς και οι δύο ομάδες έφταναν πιο εύκολα μπροστά στις δύο εστίες. Στο 64′ το σουτ του Νάτσου ήταν άστοχο, το ίδιο κι αυτό του Κουλούρη στο 68′, ώσπου στο 70′ η κεφαλιά του Κλωναρίδη, μετά την παρέμβαση του Σάλιακα, δυσκόλεψε τον Λοντίγκιν που έδιωξε σε κόρνερ.

Η απόδοση του ΠΑΣ Γιάννινα έπεσε μετά τα πρώτα δέκα λεπτά στο δεύτερο 45λεπτο, αλλά στο 72′ ο νεοεισελθών Μπρένερ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-1. Επωφελήθηκε από τις κόντρες, έκανε αφύλαχτος το σουτ μέσα από την περιοχή, από τον άξονα, και ο Πίριτις με σπουδαία απόκρουση έδιωξε σε κόρνερ με το ένα χέρι.

Ο Παράσχος μετά την είσοδο των Κωτσόπουλου και Μπεντινέλι άλλαξε τον σχηματισμό της ομάδας του σε 5-4-1, προκειμένου να θωρακίσει τη μεσοαμυντική γραμμή. Στο 78′ ο Κωτσόπουλος προσπάθησε να κρεμάσει ανεπιτυχώς τον Λοντίγκιν και το εύθραστο 0-1 παρέμενε. Στο 82′ ο Μεταξάς έριξε στο ματς Μίνα και Παντελάκη, δύο παίκτες που πρωταγωνίστησαν στη φάση του 88′, που έκρινε το ματς.

Ο Παντελάκης που είναι στόπερ έκανε φοβερή κάθετη πάσα στον Μίνα, τον 17χρονο επιθετικό που έκανε ντεμπούτο, αυτός έκανε το γύρισμα προς τα αριστερά και ο Μορέιρα με πλασέ έγραψε το 1-1.

Αρχικά το τέρμα ακυρώθηκε, καθώς ο επόπτης έκρινε ότι ο Μίνα ήταν οφσάιντ. Όταν η φάση ελέγχθηκε στο VAR, το γκολ μέτρησε και το 1-1 ήταν το τελικό σκορ.

Ατρόμητος (Γιώργος Παράσχος) : Πίριτς, Χατζηισαΐας, Βασιλαντωνόπουλος (90+3′ Μουνίθ), Παπαδόπουλος, Γκαλβάο, Καστεγιάνο, Καρτάλης (61′ Νάτσος), Σάλομον, Ντένιτς, Κουλούρης (75′ Κωτσόπουλος), Κλωναρίδης (75′ Τομάς)

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς) : Λοντίγκιν, Πίρσμαν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε (82′ Παντελάκης), Μορέιρα (90+5′ Λιάσος), Τριάδης (46′ Λώλης), Καραχάλιος (82′ Μίνα), Ντομίνγκες, Σνάιντερ (65′ Μπρένερ), Περέα