Πέρασε από το Αγρίνιο η ΑΕΚ (βαθμολογία)

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι στο Αγρίνιο, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε και να επιστρέψει στις επιτυχίες.

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγιεβιτς είχε σχεδόν απόλυτη επιτυχία στις τελικές προσπάθειες στο ματς, ευστοχώντας τρεις φορές που της αρκούσε άλλωστε για να καρπωθεί τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Από την άλλη πλευρά, οι “κιτρινομπλέ” του Γιάννη Αναστασίου δεν κλείστηκαν σε κανένα σημείο του ματς και έπαιξαν στα ίσια την ΑΕΚ, όμως προδόθηκαν στα στημένα, τρόπος με τον οποίο δέχτηκαν τα δύο πρώτα τέρματα, που σημειώθηκαν μέχρι το ημίωρο του ματς.

Ο Λιβάι Γκαρσία με ένα άλμα που θύμισε Ρονάλντο άνοιξε το σκορ στο 13′, ο Βράνιες επίσης με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στον “δικέφαλο” (27′), με τον Παναιτωλικό να μειώνει το σκορ με τον Βέργο στο 58′.

Παρά την πίεση που δέχτηκε, η ΑΕΚ πέτυχε τρίτο γκολ στο 83′ με σκόρερ τον Τσούμπερ (το τρίτο για τον Ελβετό), με το οποίο και κλείδωσε τη νίκη.

To ματς

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς κόντρα σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο που δεν ήταν εντελώς ακίνδυνος επιθετικά κι από τη στιγμή που βρέθηκε πίσω με 0-2 πίεσε ακόμα περισσότερο για να μπει και πάλι στο ματς. Η ομάδα του Αγρινίου δημιούργησε ορισμένες τελικές, αλλά ο Στάνκοβιτς με εξαιρετικές επεμβάσεις κράτησε το «μηδέν», μετρώντας έξι αποκρούσεις! Οι παίκτες του Αναστασίου συνέχισαν την πίεση και μετά την ανάπαυλα και τελικά δικαιώθηκαν στο 58ο λεπτό. Μετά από πολύ ωραία συνεργασία, ο Βέργος εκμεταλλεύτηκε τον χώρο που του άφησε ο Βράνιες και μείωσε για τον Παναιτωλικό, ο οποίος μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του ματς.

Η ΑΕΚ είχε αφήσει τα ηνία του στους Αγρινιώτες και συνέχισε να το κάνει και μετά το γκολ που δέχθηκε. Ως εκ τούτου ο Παναιτωλικός παρέμεινε ψηλά στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να βρει τέρμα ισοφάρισης και στο 79’ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κορνέλιους, ο οποίος δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Για την ακρίβεια χρειάστηκε τόσο η επέμβαση του Στάνκοβιτς, όσο κι αυτή του Λε Ταλέκ για να αποφύγουν οι φιλοξενούμενοι το γκολ. Στο μεταξύ, ο Μιλόγεβιτς είχε αλλάξει το σύστημα σε 4-3-3, περνώντας τον Χατζισαφί στη θέση του Μάνταλου.

Οι «κιτρινόμαυροι» γλίτωσαν την ισοφάριση και τελικά «σφράγισαν» το «τρίποντο» στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Τσούμπερ να βρίσκει και πάλι δίχτυα στο πρωτάθλημα. Ο Ελβετός πήρε το… ριμπάουντ, μετά την εντυπωσιακή επέμβαση του Μελίσσα στο σουτ του Ανσαριφάρντ κι έκανε το 1-3 στο 83ο λεπτό. Στις καθυστερήσεις, ο Παναιτωλικός είχε δοκάρι, μετά από κεφαλιά του Βέργου.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου) : Ντομίνγκεθ (46′ Μελίσσας), Αντούνες (74′ Αποστολάκης), Λούι (86′ Μόρσεϊ), Κορνέλιους, Βργκοτς, Φλόρες, Βαρόνε, Ντίαζ, Ντουάρτε (73′ Ζεστέντ), Μεντόσα (41′ λ.τ. Μπαρμπόσα), Βέργος

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγιεβιτς) : Στάνκοβιτς, Μοχαμάντι, Μισλέν, Τζαβέλλας, Βράνιες, Λε Ταλέκ (84′ Σάκχοφ), Σιμόες (67′ Σιμάνσκι), Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία (84′ Σβάρνας), Μάνταλος (76′ Χατζησαφί), Αραούχο (75′ Ανσαριφάρντ)