LaLiga : Ξέφυγε η Έλτσε, δύσκολα τα πράγματα φέτος για τη Θέλτα (vid)

Εκμεταλλεύτηκε την έδρα της η Έλτσε, που επικράτησε με 1-0 της Θέλτα και ανέβηκε στη 12η θέση της Serie A.

Το γκολ που έκρινε τον νικητή σημείωσε στο 49ο λεπτό ο Ντάριο Μπενεντέτο, με την ομάδα του Βίγκο να σκοράρει στο 90+1′ με τον Άσπας αλλά το VAR ακύρωσε το γκολ.

Το αξιοσημείωτο στο σημερινό ματς του Martínez Valero πως πέντε αλλαγές για τις δύο ομάδες ήταν αναγκαστικές λόγω τραυματισμών, ενώ στο τέλος κρατήθηκαν 10 λεπτά καθυστερήσεων.

Έλτσε (Φρανσίσκο Σεγούρα) : Κασίγια, Ρόκο, Μπαραγάν, Μοχίκα, Βερντού (51′ λ.τ. Ντιέγκο Γκονθάλεθ / 56′ λ.τ. Χοσέμα), Γιοσάν (57′ Πιάτι), Φιντέλ, Μασκαρέλ, Γκούτι, Μπενεντέτο (83′ Μίγια), Λούκας Πέρεθ (57′ Μπογιέ)

Θέλτα (Εντουάρντο Κουντέ) : Ντιτούρο, Γκαλόν, Μάγιο, Μουρίγιο (71′ Σολάρι), Αραούχο, Τάπια (89′ λ.τ. Γιοκουσλού), Νολίτο (61′ Τσέρβι), Μέντεζ (71′ λ.τ. Γκαλχάρδο), Μπελτράν (61′ λ.τ. Ντένις Σουάρεθ), Άσπας, Μίνα