Ντέρμπι με τα όλα του και ισοπαλία στο Ολυμπιακός-ΑΕΚ

Το μεγάλο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Handball Premier στο Ρέντη ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ δεν είχε νικητή, με το 18-18 να αφήνει παραπονεμένες και τις δύο ομάδες, αλλά ίσως λίγο περισσότερο τον Ολυμπιακό που είχε το τελευταίο σουτ.

Μπορεί το άγχος, η νευρικότητα και τα πολλά λάθη να μην άφησαν περιθώρια για καλό θέαμα και πολλά γκολ, το ντέρμπι όμως είχε ένταση, πάθος και πρωταγωνιστές τους δύο τερματοφύλακες.

Όπως αναφέρει το e-handball, ο Πέτρος Μπουκοβίνας – που ουσιαστικά έσωσε την ομάδα του από την ήττα σχεδόν σε νεκρό χρόνο με την επέμβαση στον Μπάγιο – τέλειωσε τον αγώνα με 12/30 αποκρούσεις (40% αποτελεσματικότητα). Ο Κώστας Κοτανίδης για τον Ολυμπιακό άργησε να πάρει… μπροστά, αλλά στο δεύτερο ήταν καθοριστικός με 11/40 επεμβάσεις (37%).

Ο Ολυμπιακός έδειξε αυτό που είχε τονίσει στις δηλώσεις ο προπονητής του, πως έχει επιστρέψει δυνατός, ενώ η ΑΕΚ απέκτησε εντός συνόρων ξανά έναν αντίπαλο που όχι απλά θα την κοιτάξει στα μάτια αλλά ήδη δείχνει ικανός να της αμφισβητήσει τα πρωτεία.

Στο πρώτο ημίχρονο η ισορροπία ήταν σχεδόν απόλυτη. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε μέσω της άμυνας να κερδίσει μπάλες, να τρέξει στον αιφνιδιασμό με στόχο να βρει το εύκολο γκολ. Οι «ερυθρόλευκοι» για τουλάχιστον δέκα λεπτά κατάφεραν να πάρουν μπάλες και να τρέξουν, όμως δεν απέφυγαν τα λάθη είτε στο τρανζίσιον, είτε στην τελική επιλογή.

Η ΑΕΚ αν και φαινόταν στο ίδιο διάστημα να μην μπορεί να στηριχθεί επιθετικά στην περιφέρειά της, εκμεταλλεύτηκε πλήρως κάθε λάθος που της έδωσαν οι παίκτες του Ολυμπιακού. Έχοντας και σε καλή ημέρα τον Μπουκοβίνα κάτω από τα δοκάρια, η Ένωση έδειχνε να αποκτά τον έλεγχο του αγώνα μετά το πρώτο τέταρτο, όταν ο Δημητρούλιας επέλεξε να τραβήξει στον πάγκο τους Φλορίδο και Μυλωνά που επιθετικά δεν βοήθησαν και να βάλει Λέμος και Καλόμοιρο. Η «κιτρινόμαυρη» περιφέρεια βρήκε χώρους για σουτ και σε συνδυασμό με την χαμηλή απόδοση των τερματοφυλάκων των Πειραιωτών κατάφερε να πάρει προβάδισμα με τρία γκολ. Με πολύ καλή άμυνα, άφησε τον Ολυμπιακό χωρίς γκολ για οκτώ λεπτά (20’-28’) διάστημα στο οποίο πήρε και την πρωτοπορία, με τον Ουγκάλντε να κάνει το 12-9 στο 27:40. Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη δυσκολία να σκοράρουν από την περιφέρεια με τον Οστρούσκο να είναι εκτός κλίματος και τον Μοντόρο να δέχεται πολύ πίεση. Ο Ισπανός ήταν όμως που έφερε την μείωση σε 10-12 στο 28:27 και ο Μπάγιος από επαναφορά μετά από λάθος της ΑΕΚ σκόραρε σε κενή εστία στο 29:03.

Αν υπήρχε άγχος και νευρικότητα και στις δύο ομάδες στον πρώτο μέρος, στο δεύτερο πολλαπλασιάστηκε. Η ΑΕΚ κατάφερε να έχει τον έλεγχο στο σκορ όχι απαραίτητα γιατί έκανε κάτι περισσότερο από τον Ολυμπιακό, αλλά γιατί όσα έκανε τα έκανε ήταν αρκετά για να διατηρεί την βραχεία κεφαλή δύο τερμάτων. Χαρακτηριστικό του εκνευρισμού είναι πως και οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς γκολ για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ο Ολυμπιακός με τον Οστρούσκο είχε μειώσει σε 13-14 στο 37:10 μέχρι να ακολουθήσει ένα σερί 3-0 μετά το 45:12 που του έδωσε εκ νέου την πρωτοπορία με 16-15.

Είχε προηγηθεί και η δίλεπτη αποβολή στον Ουγκάλντε που προκάλεσε εκνευρισμό στην ΑΕΚ υποχρεώνοντας τον Δημητρούλια να πάρει τάιμ άουτ.

Η ηρεμία επήλθε ως έναν βαθμό στους «κιτρινόμαυρους» που δεν επέτρεψαν – χάρη και στον Μπουκοβίνα – στον Ολυμπιακό να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ που φαινόταν να αποκτά.

Με τις άμυνες να έχουν τον κύριο λόγο στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός φαινόταν να πέφτει πάνω στο τείχος «Μπουκοβίνας» και η ΑΕΚ στο αντίστοιχο τείχος «Κοτανίδης».

Κι έμεινε το τελευταίο λεπτό για να κριθεί ο νικητής. Τάιμ άουτ από τον Δημητρούλια, χωρίς αποτέλεσμα επίθεση από την ΑΕΚ. Νέο τάιμ άουτ από τον Καρασαββίδη για τον Ολυμπιακό. Στην προωθημένη «κιτρινόμαυρη» άμυνα μετά από εκατέρωθεν λάθη για την κατοχή, η μπάλα βρέθηκε στα χέρια του Μπάγιου που νικήθηκε από τα έξι μέτρα από τον Μπουκοβίνα, χάρη στον οποίο ουσιαστικά η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια έφυγε με την ισοπαλία από το Ρέντη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 18-18

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 5-5, 8-8, 9-9, 11-12 (Ημχ) 12-13, 13-15, 13-15, 16-16, 18-17, 18-18

Ολυμπιακός (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Μπάγιος 3, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 1, Αραπακόπουλος 2, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 2

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής, Μπριάτκα, Τζηράς 4, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άτζελιτς, Μυλωνάς, Ηλιόπουλος 1, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 1, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 3, Μπεντζιλαλί, Καλόμοιρος 2, Μπεριά 5

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας Δίλεπτα: 5/4 Πέναλτι: 3/4-2-3 Κόκκινη: Καραμπουρνιώτης (3 δίλεπτα)