Serie A : Ανατροπή ολκής για τη Μίλαν, “γύρισε” από το 0-2! (vid)

Η Βερόνα στρίμωξε για… τα καλά την Μίλαν μέσα στο “Σαν Σίρο”. Οι “ροσονέρι” βρέθηκαν να χάνουν με 2-0, αλλά πέτυχαν την ανατροπή στο δεύτερο μέρος (3-2). Το αυτογκόλ του Γκουντέρ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μίλαν και Βερόνα είχαν από ένα ημίχρονο στην αναμέτρηση του “Σαν Σίρο”, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μια τεράστια ανατροπή (3-2) που τους έστειλε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στη Serie A.

Ο Καπράρι άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση μόλις στο 7ο λεπτό, «τρυπώνοντας» ενδιάμεσα από τους αμυντικούς, για το 1-0 με ωραίο σουτ. Το 0-2 σημείωσε ο Μπάρακ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Η Μίλαν επιχείρησε να επανέλθει άμεσα στο παιχνίδι και το κατάφερε! Ο Ζιρού έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του στο 59ο λεπτό, έπειτα από ατομική ενέργεια του Λεάο και κεφαλιά του Γάλλου φορ για το 1-2. Η ισοφάριση ήρθε στο 76ο λεπτό, από το σημείο του πέναλτι, με τον Κεσί.

Λίγα λεπτά αργότερα ολοκληρώθηκε η ανατροπή, με τον Γκούντερ να σημειώνει ένα απίθανο αυτογκόλ, «χαρίζοντας» την ανατροπή. Οι Ροσονέρι με την επική -όπως εξελίχθηκε- νίκη βρίσκονται πρώτοι στη βαθμολογία, με παιχνίδι περισσότερο από τη Νάπολι.

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι) : Ταταρουσάνου, Τουρέ, Καλάμπρια, Ρομανιόλι, Τομόρι, Κεσιέ, Μπενασέρ (77′ Ιμπραΐμοβιτς), Ρέμπιτς (36′ λ.τ. Λεάο), Σαλεμάκερς (46′ Καστιγιέχο), Μαλντίνι (46′ Κρούνιτς), Ζιρού (82′ Τονάλι)

Βερόνα (Ιγκόρ Τούντορ) : Μοντιπό, Κασάλε, Τσεκερίνι (46′ Σούταλο), Γκιουντέρ, Λάζοβιτς (79′ Κανσελιέρι), Φαραόνι, Βελόσο (60′ Ταμέζε), Ίλιτς, Καπράρι (60′ Σιμεόνε), Μπαράκ, Κάλινιτς (64′ Λασάνια)