Στη δεύτερη θέση η ΑΕΚ, νίκησε τον μαχητικό Ατρόμητο (βαθμολογία)

Γιορτινή η ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ σήμερα, με τους φίλους της ΑΕΚ να πανηγυρίζουν την 4η φετινή νίκη στο πρωτάθλημα, που τη φέρνει στην κορυφή της Super League.

Κόντρα σε έναν φανερά βελτιωμένο Ατρόμητο, που απείλησε τον “δικέφαλο”, ο Αργύρης Γιαννίκης πέρασε τη δική του φιλοσοφία στην ομάδα, βάζοντας στο αρχικό σχήμα του Ρότα και Μήτογλου.

Στο πρώτο μέρος, οι Περιστεριώτες προέβαλαν ιδιαίτερη αντίσταση στο πρώτο μέρος, με την ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα στο 24′ με το γκολ του Αραούχο.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση, όμως οι “κιτρινόμαυροι” ήταν κίνδυνος-θάνατος στις αντεπιθέσεις, χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει το δεύτερο γκολ που θα απλούστευε τα πράγματα.

Αυτό τελικά ήρθε με περιπετειώδη τρόπο στο 76′ όταν αρχικά ο Τζούμπερ αστόχησε στο πέναλτι και ο Βράνιες στην επαναφορά πέτυχε γκολ, όμως το VAR διέταξε την επανάληψη του πέναλτι, στο οποίο ο Ελβετός ήταν πιο εύστοχος.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Ατρόμητο, δύο λεπτά μετά ο Βράνιες πέτυχε ένα τέρμα το οποίο αυτή τη φορά μέτρησε και “έγραψε” το τελικό 3-0.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης) : Στάνκοβιτς, Μοχαμάντι, Ρότα, Μήτογλου, Βράνιες, Σιμόες (83′ Σάκχοφ), Σιμάνσκι (67′ Λε Ταλέκ), Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία (67′ Άμραμπατ), Γέφτιτς, Αραούχο (83′ Ανσαριφάρντ)

Ατρόμητος (Γιώργος Παράσχος) : Πίριτς, Γκαλβάο, Στρούγγης, Χατζηισαΐας, Καστεγιάνο, Βασιλαντωνόπουλος, Ντένιτς, Σάλομον, Κλωναρίδης (85′ Κωτσόπουλος), Μουνίθ (69′ Σπιριντόνοβιτς), Κουλούρης (69′ Τομάς)