LaLiga : Εκπληκτικά πράγματα από τον Φατί και ανατροπή για τη Μπαρτσελόνα! (vid)

“Αγριεμένη” παρουσιάστηκε μετά τη διακοπή για τα ματς των προκριματικών του Μουντιάλ η Μπαρτσελόνα. Το ντεμπούτο του πραγματοποίησε ο Αγουέρο.

Ο Άνσου Φάτι έκλεψε ξανά την παράσταση σε αγώνα της Μπαρτσελόνα, ως μία από τις λίγες αγωνιστικές ελπίδες των Καταλανών. Στη νίκη με 3-1 επί της Βαλένθια σημείωσε ένα γκολ και κέρδισε το πέναλτι της ανατροπής, οδηγώντας τους “μπλαουγκράνα” στη νίκη για την 9η αγωνιστική της La Liga.

Ο αγώνας άρχισε άσχημα για τους γηπεδούχους, αφού ένα φανταστικό σουτ από τα 30 μέτρα του Χοσέ Γκαγιά έδωσε προβάδισμα στις “νυχτερίδες”. Η Μπαρτσελόνα ανέβασε στροφές και με ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ του Φάτι εκτός περιοχής ισοφάρισε σε 1-1. Αυτό ήταν το 15ο τέρμα του με το σύλλογο στην ίδια ηλικία (18 ετών και 351 ημερών) που ο Λιονέλ Μέσι είχε σκοράρει 8 φορές. Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στη συνέχεια, μέχρι ο Φάτι να κάνει ξανά τη διαφορά, κερδίζοντας πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ με μία οβίδα ο Μέμφις Ντεπάι.

Στο 2ο ημίχρονο η Βαλένθια απείλησε και μάλιστα είχε δοκάρι με τον Κάρλος Σολέρ, όμως ο Φιλίπε Κοουτίνιο στο 85′ “καθάρισε” για την Μπαρτσελόνα με το πρώτο φετινό γκολ του. Οι συνθήκες ήταν τέτοιες πλέον ώστε ο Σέρχιο Αγκουέρο να κάνει το ντεμπούτο του με το σύλλογο, έστω και για λίγα λεπτά.

Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν) : Τερ Στέγκεν, Ρομπέρτο (71’ Μινγκέθα), Πικέ, Γκαρθία, Άλμπα, Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς, Γκάβι (71’ Νίκο), Ντεστ (87’ Αγουέρο), Ντεπάι, Φατί (59’ Κουτίνιο)

Βαλένθια (Χοσέ Μπαρδάλας) : Σίλεσεν, Φουλκιέ (74’ Μούσα), Γκάμπριελ, Ντιακαμπί, Γκαγιά, Γκιγιαμόν, Σολέρ, Βας, Γκόμες, Ντούρο (60’ Αντρέ), Γκέδες (74’ Τσερίσεβ)