“Αγγίζει” την πρόκριση ο Ολυμπιακός, 3-1 την Κομάρνο (vid)

Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης για τον γ’ προκριματικό γύρο στο Champions League, νικώντας στην έδρα της την Κομάρνο από τη Σλοβενία με 3-1.

Oι Πειραιώτες έφυγαν με μια σπουδαία και καθαρή νίκη από την Σλοβακία επικρατώντας με 3-1 σετ (25-22-, 38-40, 21-25, 22-25) που τους δίνει το προβάδισμα πρόκρισης στον επόμενο γύρο, αφού πλέον χρειάζονται δυο σετ στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (27/10, 17:00) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη, αν και έχασε το 1ο σετ, ισοφάρισε στο «μαραθώνιο»  2ο σετ που διήρκησε 46 λεπτά, κυριάρχησε στο 3ο και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του 4ου ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε στην τελική επικράτηση. Οδηγός στην «ερυθρόλευκη» επικράτηση, ήταν ο εξαιρετικός Χέρμανς Έγκλεσκαλνς ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 36 πόντους (31/54 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσο) ενώ ακολούθησε ο Άλεν Παγένκ με 16 πόντους.

Τα σετ: 25-22, 38-40, 21-25, 22-25.