Στοίχισε η τρίτη περίοδος στον Ιωνικό κόντρα στην Αντβέρπ

Δεν τα κατάφερε στη δεύτερη αγωνιστική του FIBA Europe Cup ο Ιωνικός. Οι «κυανόλευκοι» στο πρώτο τους εντός έδρας ευρωπαϊκό παιχνίδι ηττήθηκαν με 92-81 από την Αντβέρπ και πλέον έχουν ρεκόρ 1-1 στον 6ο όμιλο της διοργάνωσης, με τους Βέλγους να φτάνουν στο 2-0.

Η τρίτη περίοδο ήταν εκείνη που στοίχισε στην ελληνική ομάδα, καθώς σε αυτό το διάστημα είδε την Αντβερπ να σημειώνει 33 πόντους και να ανοίγει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμη και με +19 (78-59 στο 30′) με τον Ιωνικό να μειώνει σε 73-82 αλλά να μην μπορεί να πλησιάσει περισσότερο.

Ο Κωστής Γόντικας με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Γιουτζίν Τζέρμαν με 22 πόντους ήταν οι κορυφαίοι για τον Ιωνικό που τελείωσε το παιχνίδι με 20/36 δίποντα, 8/22 τρίποντα, αλλά και 10 λιγότερα ριμπάουντ (31-41) ενώ είχε και ένα παραπάνω λάθος σε σχέση με τις ασίστ (17-16). Οι Τζέιλεν Χαντς με 19 πόντους και Ρόμπι Ρότζιερς με 17 ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Αντβέρπ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν νωρίς προβάδισμα στο σκορ (6-11) γρήγορα όμως ο Ιωνικός HNC Revolution ισορρόπησε το παιχνίδι – προσπέρασε με 16-11- με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους (45-45). Mε την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ιωνικός προηγήθηκε με 55-51 όμως η συνέχεια άνηκε στους φιλοξενούμενους. Στο επόμενο τετράλεπτο έτρεξαν επιμέρους 4-27 (!) και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 59-78. Οι Νικαιώτες μείωσαν σε 73-82 τριάμισι λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, όμως η Αντβέρπ συντήρησε το προβάδισμά της και έφτασε στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 45-45, 59-78, 81-92.

Ιωνικός (Σεγούρα): Αθηναίου 7 (2), Τζέρμαν 22 (1), Γόντικας 16, Κολοβέρος 5 (1), Μουσταφά 10, Αρσενόπουλος 6 (2), Άρτις 3 (1), Χουγκάζ 10 (1), Γκιουζέλης 2, Μούρτος.

Αντβέρπ (Μπεγκίν): Κόρφερ 12, Φρίντρικσον 8, Χαντς 19 (2), Κρούτβιγκ 10, Τίμπι 9, Ντε Ρίντερ Τ. 2, Ντε Ρίντερ, Ντεσπαλιέρ 2, Ντόνκορ, Μουέμα 8 (2), Ρότζιερς 17, Βαν Ντεν Έιντε 5 (1).