LaLiga : Γκολ και θέαμα στο Martínez Valero (vid)

Η Έλτσε φιλοξένησε την Εσπανιόλ για την 10η αγωνιστική της Primera Division. Αμφότερες οι ομάδες προηγήθηκαν, αλλά το τελικό 2-2 δεν ικανοποίησε καμία.

Ο Λούκας Μπογέ για ακόμη ένα ματς βρήκε δίχτυα. Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, στο 23ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στην Έλτσε. Με το 1-0 να διατηρείται μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Εσπανιόλ αντεπιτέθηκε. Στο 51’ ο Μορλάνες ισοφάρισε σε 1-1, για να έρθει ο Ντε Τομάς να κάνει το 1-2 μετά από ένα λεπτό! Έτσι η ομάδα της Βαρκελώνης έφερε… τούμπα το σκορ και την ψυχολογία.

Η τελευταία κουβέντα στο ματς, όμως, άνηκε στους γηπεδούχους. Με τον Μπενεντέτο στο 84’ η Έλτσε ισοφάρισε και έτσι κατόρθωσε να… σώσει έστω το βαθμό της ισοπαλίας.

Η Εσπανιόλ με την ισοπαλία αυτή έφτασε τους 13 βαθμούς, ενώ η Έλτσε τους 10.

Έλτσε (Φρανσίσκο Σεγούρα) : Κασίγια, Μοχίκα, Μπαραγκάν (82′ Μίγια), Μπίγκας, Βερντού, Φιντέλ, Παστόρε (64′ Μπενετέντο), Γκούτι (83′ Παλάσιος), Μαρκαρέλ (63′ Μορέντε), Λούκας Πέρεθ (63′ Γκουμπάου), Μπογέ

Εσπανιόλ (Βιθέντε Μορένο) : Ντιέγκο Λόπεθ, Πεντρόσα, Γκιλ (82′ Μελίντα), Καμπρέρα, Σέρχι, Νταβίντ Λόπεθ (46′ Μορλάνες), Νταρντέρ (67′ Ερέρα), Εμπάρμπα, Βου (46′ Μελαμέντ), Μελέντο (75′ Βιδάλ), Ντε Τομάς