Σπουδαία νίκη μετά από δύο παρατάσεις για τον Φίλιππο Βέροιας

Παιχνίδι ακατάλληλο για…καρδιακούς στο κλειστό του Υμηττού, με τον Φίλιππο Βέροιας να παίρνει στα τελευταία λεπτά της 2ης παράτασης μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη απέναντι στην ομάδα του Αμύντα.

Η ομάδα του Χριστόφορου Κουρουζίδη στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού άντεξε και σε συνδυασμό με την αστοχία των γηπεδούχων κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο.

Η ομάδα της Βέροιας προηγήθηκε στο 10λεπτο με 14-20. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που στο ημίχρονο πέρασαν μπροστά με 37-34. Στην επανάληψη ο Φίλιππος πέρασε μπροστά στο σκορ με 42-46 όμως οι γηπεδούχοι γρήγορα με 5-0 σερί πέρασαν μπροστά 47-46 και λίγο αργότερα 54-50. Στο 31’ο Ελευθεριάδης χρεώθηκε με αντιαθλητικό και η ομάδα του Αμύντα ανέβασε την διαφορά στους +7 (60-53). Ο Φίλιππος ισοφάρισε στο 38′ με τον Ντρεκάλοβιτς σε 62-62 και για τα επόμενα δυο λεπτά το παιχνίδι πήρε φωτιά με τις ομάδες να καταλήγουν στο 40’σε ισοπαλία (65-65).

Στην α’ παράταση και ενώ το σκορ ήταν 69-69 ο Κοθράς με τρίποντο έκανε το 69-71 δίνοντας προβάδισμα για την ομάδα της Βέροιας (30” πριν το τέλος της). Οι φιλοξενούμενοι όμως με πρωταγωνιστή τον Ζούπα κατάφεραν και ισοφάρισαν σε 73-73 στέλνοντας το παιχνίδι εκ νέου στην παράταση.

Ο Σουτζόπουλος με τρίποντο στο ξεκίνημα στην β’ παράτασης έδωσε ανάσα στην ομάδα της Βέροιας κάνοντας το 73-76 και ο Ντόβας το 73-77 με μια εύστοχη βολή σε φάουλ που κέρδισε. Το σκορ στο 53′ διαμορφώθηκε σε 77-82 μετά από βολές των Ντόβα και Σουτζόπουλου αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι με Βαρδιανό και Κουκουνιά πλησίασαν στον πόντο (81-82) 14” πριν το τέλος. Η ομάδα του Κουρουζίδη άντεξε στο τέλος και πήρε την πολύτιμη νίκη.

Διαιτητές : Μάνος, Κωνσταντινίδου και Μακρόπουλος

Δεκάλεπτα : 14-20, 37-34, 54-52, 65-65, 73-73 (α’ παράταση) 81-82 (β’ παράταση)

Aμύντας (Κωνσταντινίδης) : Έξαρχος, Avare 7 (2), Ζούπας 8, Τοπάλι 16 (2), Σιούντρης 9 (1), Γκρέκας 9 (1), Βαρδιανός, 5 (1), Κουκουνιάς 4, Γιούση, Γκάτζο 8 (1), Μπέλη 7 (1), Βύρλας

Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης) : Μόρας, Νικαϊ, Ντόβας 13, Ελευθεριάδης 15, Πουλιανίτης, Κοθράς 10 (3), Παραπούρας, Σουτζόπουλος 17 (1), Ντρεκάλοβιτς 7 (1), Ιατρίδης 3 (1), Πιλκούδης 1, Γαρέζος 16 (2).