Ανώτερος στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, 77-62 το Περιστέρι (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Tη δεύτερη νίκη του στη Basket League πήρε ο Παναθηναϊκός νικώντας με 77-62 το Περιστέρι στο «Ανδρέας Παπανδρέου» για την τέταρτη αγωνιστική. Οι «πράσινοι» με επιμέρους σκορ 22-12 στην τρίτη περίοδο πήραν τον έλεγχο του ματς και κράτησαν τη διαφορά ως το τέλος. Κορυφαίος για τους νικητές ο Ντάριλ Μέικον με 16 πόντους. Από τους γηπεδούχους Χρυσικόπουλος και Κατσίβελης σημείωσαν από 12 πόντους.

Mε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (5/10) από τα 6.75, το Περιστέρι Vitabiotics πήρε το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο και μάλιστα έφτασε να προηγείται με δέκα πόντους διαφορά (24-14) στο 8’, με καλάθι του Λίνου Χρυσικόπουλου που ήταν επιθετική αιχμή για του γηπεδούχους στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχαν εξαιρετική απόδοση στο πρώτο δεκάλεπτο με συνέπεια να ελέγχουν το ματς (29-20). Οι «πράσινοι» προσπαθούσαν ν’ αντιδράσουν, ωστόσο συνέχιζαν να είναι άστοχοι, σε αντίθεση με τους παίκτες του Περιστερίου που έφεραν τη διαφορά στους 12 (37-25) στο 14’. Η άμυνα του «τριφυλλιού» βελτιώθηκε, με συνέπεια να βρει εύκολους πόντους στην επίθεση και να τρέξει ένα σερί 7-0 μειώνοντας στους πέντε (37-32) με καλάθι του Μέικον στο 16’. Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού είχε και συνέχεια καθώς έφερε το ματς στα ίσια (39-39) στο 18’, μετά από εύστοχο τρίποντο του Νεμάνια Νέντοβιτς. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος (41-41), με τη μάχη να συνεχίζεται στο «Ανδρέας Παπανδρέου».

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο συγκεντρωμένος και αποτελεσματικός με αποτέλεσμα να κάνει επιμέρους σκορ 14-4, παίρνοντας το προβάδισμα με διψήφια διαφορά (55-45), έπειτα από καλάθι του Ιωάννη Παπαπέτρου στα μέσα της τρίτης περιόδου. Όσο περνούσε η ώρα γινόταν ξεκάθαρο πως οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες λύσεις, παρά το γεγονός ότι το Περιστέρι Vitabiotics δε τα παρατούσε. Οι γηπεδούχοι επιδίωκαν μέσα από την άμυνα να αποκτήσουν ρυθμό αλλά πλέον η αποστολή τους είχε γίνει πιο δύσκολη και στις δύο πλευρές του παρκέ. Το χαμηλό σκορ της τελευταίας περιόδου ευνόησε περισσότερο τους «πράσινους» μετά τη διαφορά που «έχτισαν» στην τρίτη περίοδο φτάνοντας στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 41-41, 53-63, 62-77.