Serie A : Τεράστιο διπλό στο Pierluigi Penzo η Σαλερνιτάνα, δεν υπήρξε νικητής στο Dino Manuzzi (vids)

Με δύο ματς έκανε “σέντρα” σήμερα η εμβόλιμη 10η αγωνιστική στη Serie A.

Στο Pierluigi Penzo της Βενετίας, η Βενέτσια ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση, προηγήθηκε στο 14′ με τον Ματία Αράμου και είχε τουλάχιστον δύο ακόμη καλές στιγμές να αυξήσει το προβάδισμα. Η Σαλερνιτάνα όμως φύλαγε το…καλό για το δεύτερο 45λεπτο.

Στο 61′ ο Φεντερίκο Μπονατσόλι έφερε το ματς στα ίσια και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, το οποίο έγινε ακόμη πιο σκληρό στη συνέχεια, με αποκορύφωμα το 67′ όταν ο σκόρερ των γηπεδούχων αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Η εξέλιξη αυτή έφερε νέα δεδομένα την αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους να ρισκάρουν λίγο περισσότερο, ένα ρίσκο που τους βγήκε τελικά στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, με “ήρωα” τον Αντρέα Σκιαβόνε.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα, Σπέτσια και Τζένοα αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1. Όλη η δράση καταγράφηκε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 66′ όταν το αυτογκόλ του Σιρίγκου έβαλε την ομάδα του Δημήτρη Νικολάου (έπαιξε βασικός) μπροστά στο σκορ, όμως τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, η Τζένοα κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ντομένικο Κρισίτο.