LaLiga : “Λύτρωση” στο 90+5′ για τη Βιγιαρεάλ

Το κακό…φεγγάρι της Βιγιαρεάλ συνεχίστηκε και σήμερα με αντίπαλο την Κάντιθ.

Η κάτοχος του περσινού Europa League πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με γκολ του Ντανζούμα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και ενώ βρέθηκε να χάνει με 3-1.

Η εξαιρετική Κάντιθ, που προδόθηκε στο τέλος από ατομικά λάθη, προηγήθηκε δύο φορές με τον Λοθάνο στο πρώτο ημίχρονο (14′-45+2′), με το “υποβρύχιο” να ισοφαρίζει στο 43′ με τον Πάου Τόρες.

Στο 52′ οι φιλοξενούμενοι “πάγωσαν” ακόμη περισσότερο το Ceramica με το τρίτο γκολ του Λοθάνο και κάπου εκεί ακούστηκαν κάποιες αποδοκιμασίες.

Τελικά, η πίεση που άσκησε η ομάδα του Ουνάι Έμερι καρποφώρησε στο τέλος, αρχικά με τον Μπουλαγέ Ντιά και στο 90+5′ με “λυτρωτή” τον Νιγηριανό Άρναουτ Ντανζούμα Χρούνεφελντ.

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι) : Ασένιο, Πεντράθα (74′ Εστουπινάν), Γκασπάρ (61′ Τσουκουέζε), Τόρες, Μαντί, Τριγκέρος (61′ Κοκλέν), Παρέχο, Ιμπόρα (61′ Οριέ), Ντανζούμα, Πίνο, Αλκάθερ (74′ Ντιά)

Κάντιθ (Αλβάρο Θερβέρα) : Λεντέσμα, Εσπίνο, Καρσελέν (64′ Σάλβι), Σουστ, Αρογιάν, Λοθάνο (71′ Αλαρκόν), Τσαπέλα (53′ Αλέχο), Άλεξ Φερνάντεθ, Γιόνσον (53′ Ακάπο), Σομπρίνο, Φαλί (71′ Αντόνε)