Serie A : “Αέρας” η Νάπολι με Μπολόνια, συνεχίζει η κούρσα για δύο (vid)

Σταθερά στην κορυφή με πειστικές εμφανίσεις για τη Νάπολι, που και σήμερα έφτασε στη νίκη παραμένοντας στην κορυφή μαζί με τη Μίλαν.

Κανένα πρόβλημα απέναντι στην Μπολόνια δε συνάντησε η Νάπολι και με το επιβλητικό 3-0 στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» έφτασε τις 9 νίκες στη Serie A σε 10 ματς, διατήρησε το αήττητο (9-1-0) και παράλληλα «έπιασε» ξανά τη Μίλαν στην κορυφή της κατάταξης.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι καθάρισε ουσιαστικά το ματς από το πρώτο μέρος, με τον Ρούιθ να ανοίγει το σκορ στο 18ο λεπτό με τρομερό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους πριν το ημίχρονο, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ινσίνιε στο 41’, με το ηγέτη των Ναπολιτάνων να στήνει για δεύτερη φορά την μπάλα στη βούλα στο 62’ – ευστοχώντας εκ νέου για το 3-0.

Ένα δυνατό σουτ του Ανγκισά στο 72ο λεπτό κατέληξε στο δοκάρι, με το σκορ να μην αλλάζει τελικά και τη Νάπολι να φτάνει τις εννέα νίκες σε δέκα ματς πρωταθλήματος.

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι) : Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Ρουί (87′ Γκουλάμ), Κουλιμπαλί, Ραχμανι, Ανγκισά (75’ Ντέμε), Ρουίθ, Ελμάς (75’ Μέρτενς), Λοσάνο (66’ Πολιτάνο), Οσιμέν, Ινσίνιε (65’ Ζιελίνσκι)

Μπολόνια (Σίνισα Μιχαΐλοβιτς) : Σκορούπσκι, Ντε Σιλβέστρι, Τεατέ, Εμπαγέ (62’ Σκοβ Όλσεν), Μεδέλ, Σβάνμπεργκ, Βινιάτο, Ντομίνγκεθ (75’ Μπινκς), Χίκεϊ (81’ Ντάικς), Μπάροου (81’ Φαν Χόιντονκ), Ορζολίνι